Pompa ciepła do ogrzewania wody - czy to się opłaci?

Pompa ciepła do ogrzewania wody - czy to się opłaci?

Równie dobrze będzie nadawać się do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki użyciu pompy ciepła możesz zaoszczędzić nawet 60% kosztów uzyskania ciepłej wody w porównaniu z bojlerami elektrycznymi. Ogrzaną wodę możesz czerpać w dogodnym dla Ciebie momencie. 

Równie dobrze będzie nadawać się do podgrzewania wody użytkowej. Dzięki użyciu pompy ciepła możesz zaoszczędzić nawet 60% kosztów uzyskania ciepłej wody w porównaniu z bojlerami elektrycznymi. Ogrzaną wodę możesz czerpać w dogodnym dla Ciebie momencie. 

Jednak woda podgrzana przy użyciu nowoczesnej technologii pomp ciepła niekoniecznie musi opłacać się każdemu. W jakim przypadku okaże się ona niekorzystnym rozwiązaniem? Spójrzmy na kilka przykładów.

CWU przy użyciu pompy ciepła - co może stać na przeszkodzie?

Pompa ciepła używana do ogrzewania wody 
  • Obecnie posiadasz zasobnik ciepłej wody i pragniesz go użyć w celu podłączenia do pompy ciepła.

W większości przypadków takie podłączenie nie będzie możliwe, ponieważ pompy ciepła wymagają zasobników magazynowych o większej powierzchni wymiennika ciepła.

  • Masz stosunkowo nowy zbiornik ciepłej wody, którego nie można podłączyć do pompy ciepła.

Istnieją dwa rozwiązania:

1. Wymiana zbiornika na nowy. 

2. Zainstalowanie pompy ciepła, która pozwala na łatwą rozbudowę systemu podgrzewania ciepłej wody. Po zakończeniu okresu użytkowania oryginalnego zbiornika, instaluje się nowy, dodając do niego rurę łączącą oraz licznik ciepła.

  • Twój zasobnik jest zainstalowany w łazience na innym piętrze, niż obecne źródło ciepła.

Konieczność połączenia miejsca, gdzie znajduje się obecny zbiornik, z nowym miejscem, wiąże się z modyfikacjami konstrukcyjnymi, takimi jak instalacja nowych rur w już wykończonych łazienkach, czy innych pomieszczeniach. Taka ingerencja może okazać się bardzo kosztowna, natomiast ekonomiczny zwrot z oszczędności związanych z ogrzewaniem wody przy użyciu pompy ciepła opiera się na wieloletniej eksploatacji zasobnika ciepłej wody.

  • Ogrzewanie wody dla maksymalnie dwóch osób.

Tutaj zużycie energii, jak również ewentualna wysokość kosztów w skali roku, są stosunkowo niskie, dlatego w większości przypadków takie rozwiązanie nie będzie się opłacać. 

  • Ogrzewanie wody dla większej ilości osób

W tym przypadku opcja ogrzewania wody przy pomocy pompy ciepła przyniesie ekonomiczne korzyści. Konieczne jest jednak uwzględnienie większego zapotrzebowania na wolne miejsce w pomieszczeniu technicznym.

Pompa ciepła do podgrzewania wody - ile będzie kosztować?

Należy liczyć się z tym, że inwestycja do pompy ciepła umożliwiającej podgrzewanie wody użytkowej będzie około 5000 złotych wyższa, niż w przypadku pompy, która nie posiada takiej opcji.

O czym jeszcze należy pamiętać?

  • Nie podgrzewaj wody do temperatury wyższej niż 45 ° C

Wyższa temperatura wymaga ogrzewania przy użyciu grzałki, czym znacznie zwiększa się zużycie energii elektrycznej.

  • Minimalna pojemność zbiornika CWU wynosząca 200 litrów

Ze względu na niższą temperaturę CWU, zużyjesz więcej wody. Dlatego standardowa objętość wynosząca około 100 litrów nie wystarczy. Wanny narożne wymagają pojemności do 300 litrów.

Jakie wymagania posiada Twoje gospodarstwo domowe?

Specjalista dokona wszelkich niezbędnych obliczeń

Zanim zdecydujesz się na montaż pompy ciepła, skontaktuj się ze specjalistami, którzy bezpłatnie przeliczą, czy ogrzewanie wody pompą ciepła w ogóle Ci się opłaci. To, jaką pompę ciepła ostatecznie wybierzesz, będzie miało zdecydowany wpływ na Twój komfort i spokój w nadchodzących latach. 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?