Powrót do artykuły

Czym jest współczynnik wydajności pompy ciepła?

Żaneta Jarzyna

Żaneta Jarzyna

Ekspertka

02. czerwiec 2022

Decydując się na pompę ciepła szytą na miarę potrzeb naszego gospodarstwa domowego musimy rozważyć wiele czynników, mających pomóc nam w dokonaniu ostatecznego wyboru.

Nie bez znaczenia jest bowiem typ wybranego urządzenia, a także to, kto jest jego producentem, jaka jest jego moc i wyposażenie oraz ile wynosi oferowany okres gwarancji. To jednak nie wszystko. Jednym z najważniejszych parametrów, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest współczynnik wydajności pompy ciepła (COP). Dlaczego?

Znaczenie współczynnika wydajności

Współczynnik wydajności pompy ciepła podawany jest w liczbach (np. 2, 3, 4 itd.), często można także spotkać się z jego nazwą określaną skrótem COP (z angielskiego Coefficient of Performance). Czego zatem możemy dowiedzieć się znając jego wartość? Współczynnik wydajności COP wyraża stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a mocą poboru potrzebną nie tylko do pracy sprężarki, ale również innych elementów pompy. Im wyższa wartość, tym lepsza i bardziej ekonomiczna praca urządzenia. 

Im wyższa wartość współczynnika COP, tym lepsza i bardziej ekonomiczna praca urządzenia


Innymi słowy, przez współczynnik wydajności rozumiemy stosunek zapotrzebowania na energię elektryczną pompy ciepła do wytworzonego ciepła. Współczynnik COP pokazuje zatem, ile razy więcej energii możemy uzyskać w porównaniu do tego, ile energii musiało zostać zużyte do pracy urządzenia.

Dla przykładu: pompa ciepła o współczynniku COP wynoszącym 5 zużywa 1 kWh energii elektrycznej, dzięki której wyprodukuje 5 kWh ciepła.

Współczynnik COP wynoszący 2 i 4 - porównajmy

Weźmy pod uwagę sytuację, w której umieszczamy obok siebie dwie pompy ciepła o różnych współczynnikach COP. Właściciel domu jednorodzinnego o zużyciu 10 000 kWh na ogrzewanie kupił pompę ciepła o współczynniku wydajności wynoszącym 2. Urządzenie zużywa 5 000 kWh energii elektrycznej w trakcie swojej pracy, co przy obecnych cenach oznacza koszt około 2000 PLN. Gdyby właściciel domu zdecydował się na instalację pompy ciepła o współczynniku COP wynoszącym 4, zużycie energii obniżyłoby się do 2500 kWh (około 1040 PLN). 

Pompa ciepła o współczynniku COP wynoszącym 5 zużywa 1 kWh energii elektrycznej, dzięki której wyprodukuje 5 kWh ciepła

Należy jednak dodać, że ostateczny rachunek za energię elektryczną zależy również od szeregu innych czynników – takich jak temperatura zewnętrzna w sezonie grzewczym, cennik danego dystrybutora energii elektrycznej czy wielkość rozdzielnicy głównej.

Współczynnik COP

Wyprodukowane ciepło

Zużycie energii elektrycznej

Koszty

2

10 000 kWh

5 000 kWh

2000 PLN

4

10 000 kWh

2 500 kWh

1040 PLN

Zasada jest zatem prosta - im wyższa wartość współczynnika wydajności pompy ciepła, tym bardziej ekonomiczna jest jej praca. Z drugiej strony nawet pompa ciepła o niższym współczynniku COP (np. 2) jest bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, niż konwencjonalne ogrzewanie gazem ziemnym lub energią elektryczną. 


Rozważasz inwestycję do pompy ciepła? Skorzystaj z naszego kalkulatora online, dzięki któremu już w kilka kliknięć otrzymasz darmową orientacyjną ofertę cenową.

Separátor

Więcej artykułów na ten temat

Woltair
Logo
Woltair.pl Sp. z o.o. – KRS: 0000893934 | NIP: 7011028945