Alternatywne źródła ciepła, czyli jak ogrzewać dom energią z gruntu, powietrza lub wody?

Alternatywne źródła ciepła, czyli jak ogrzewać dom energią z gruntu, powietrza lub wody?

Rosnące ceny tradycyjnych paliw, realne zagrożenie jakim jest katastrofa klimatyczna i zmiany w legislatywie mające na celu zmniejszenie emisji CO2 - to tylko niektóre z sygnałów dających nam do zrozumienia, iż najwyższy czas na zmiany. Chcąc zadbać nie tylko o przyszłość naszej planety, ale i zawartość własnego portfela, możesz skorzystać z ekologicznych i darmowych źródeł ciepła, jakie oferuje nam Matka Natura. W jaki sposób możesz to zrobić?

Rosnące ceny tradycyjnych paliw, realne zagrożenie jakim jest katastrofa klimatyczna i zmiany w legislatywie mające na celu zmniejszenie emisji CO2 - to tylko niektóre z sygnałów dających nam do zrozumienia, iż najwyższy czas na zmiany. Chcąc zadbać nie tylko o przyszłość naszej planety, ale i zawartość własnego portfela, możesz skorzystać z ekologicznych i darmowych źródeł ciepła, jakie oferuje nam Matka Natura. W jaki sposób możesz to zrobić?

Pompa ciepła wykorzystuje bezpłatną energię

I to jest fakt. Pompy ciepła korzystają z bezpłatnej energii, jaka skrywa się w gruncie, powietrzu i wodzie. W zależności od zastosowanej technologii, możesz ogrzewać swój Twój dom ekologiczne, czerpiąc z jednego z trzech dostępnych odnawialnych źródeł energii, które nic nie kosztują. 

Pompa ciepła oznacza nowoczesny, bezobsługowy, ekonomiczny i przyjazny środowisku sposób ogrzewania domu, który jest dodatkowo wspierany przez ogólnopolskie i lokalne programy dotacji. 

Jakie są zalety korzystania z odnawialnych źródeł ciepła?

Zalet korzystania z odnawialnych źródeł energii istnieje cały szereg. Pozyskiwanie energii cieplnej z otoczenia oznacza przede wszystkim eliminację emisji CO2 wydzielanej przez gospodarstwo domowe. 

Dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii koszty ogrzewania Twojego domu obniżą się do minimum

Co więcej, mowa tutaj o niewyczerpanym źródle energii, dzięki któremu staniesz się niezależnym od dostawców energii, a koszty ogrzewania Twojego domu obniżą się do minimum. 

Energia zawarta w gruncie

Grunt oferuje nam ogromne zasoby energii. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą ciepła promieniującego z jądra Ziemi (o temperaturze sięgającej 6,500°C) do jej warstw znajdujących się bliżej powierzchni. Co więcej, kilka metrów pod powierzchnią Ziemi gromadzi się również energia słoneczna. Dzięki pompie ciepła, wykorzystującej ciepło geotermalne lub ciepło wód gruntowych,  możesz korzystać z darmowych zasobów energii skrywającej się dosłownie pod Twoim domem. 

Instalacja gruntowej pompy ciepła może wymagać odpowiednio dużej działki

Pompy ciepła pobierają energię zgromadzoną w gruncie na dwa sposoby, a to w zależności od danej technologii. Zdecydowaną zaletą wykorzystywania energii geotermalnej jest jej niezawodność - jako zasobnik ciepła utrzymuje ona stałe temperatury w zakresie 3 - 13°C niezależnie od pory roku. Decydując się na gruntową pompę ciepła musisz jednak liczyć się z tym, iż do jej instalacji wymagana jest działka spełniająca pewne kryteria, a przed rozpoczęciem prac koniecznym może okazać się uzyskanie odpowiednich pozwoleń. 

Powietrze jako źródło ciepła

Powietrze to kolejne darmowe źródło odnawialnej energii, które jest wykorzystywane przez pompy ciepła. Również ten system niesie ze sobą wiele korzyści. W przypadku powietrznych pomp ciepła mowa bowiem o najniższych kosztach inwestycji wśród wszystkich rodzajów pomp ciepła, gdzie dodatkowo nie są wymagane żadne dodatkowe pozwolenia.

 

Korzystanie z energii zawartej w powietrzu oznacza bezpłatny i swobodny dostęp do źródła ciepła

Korzystanie z energii zawartej w powietrzu oznacza bezpłatny i swobodny dostęp do źródła ciepła. Decydując się na tę technologię nie będziesz musieć martwić się przebudową posiadanej już instalacji, ponieważ nie jest ona wymagana. Musisz jednak pamiętać o tym, że posiadanie powietrznej pompy ciepła oznacza instalację jednostki zewnętrznej urządzenia w odpowiednim miejscu. 

Energia z wód gruntowych

Również wody gruntowe skrywają w sobie odnawialną energię, a dzięki technologiom wodnych pomp ciepła wiemy, jak korzystać z tego alternatywnego źródła ciepła. Wody gruntowe uważane są za doskonały zasobnik ciepła posiadający stałą temperaturę (5-12°C), na którą nie ma wpływu ani pora roku, ani temperatura powietrza zewnętrznego. 

Wody gruntowe są uważane za doskonały zasobnik ciepła

W celu poboru wód gruntowych konieczne jest wykopanie studni, co również może wiązać się z koniecznością uzyskania odpowiednich pozwoleń. Warunkiem korzystania z tego źródła ciepła jest także ilość i jakość wody gruntowej. 

Z którego odnawialnego źródło ciepła najlepiej korzystać?

Pompy ciepła wykorzystują powietrze, wodę lub grunt jako dolne źródło ciepła. Jednak montaż pomp grunt-woda lub woda-woda jest zwykle dość kosztowny

Jednostka zewnętrzna powietrznej pompy ciepła

Właśnie dlatego najpopularniejszym typem pompy w Polsce jest bez wątpienia pompa ciepła powietrze-woda, która w przypadku potrzeb zwykłego gospodarstwa domowego stanowi idealny stosunek ceny do wydajności. Jeśli denerwująca jest głośność takiej pompy, zawsze możesz sprawdzić jak wyciszyć pompę ciepła lub czym jest osłona akustyczna na pompie ciepła.

Pragniesz lepiej orientować się w tematyce kosztów inwestycji do pompy ciepła? Zobacz nasz kalkulator pompy ciepła, dzięki któremu już w kilka kliknięć otrzymasz darmową orientacyjną ofertę cenową.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?