Ocieplenie domu: jak musi zostać wykonane, aby było skuteczne?

Ocieplenie domu: jak musi zostać wykonane, aby było skuteczne?

Dobrze wykonana izolacja oznacza obniżenie kosztów ogrzewania o połowę, a ocieplony dom stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska. Jak jest to możliwe? Zaoszczędzone ciepło pomaga bowiem zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Dobrze wykonana izolacja oznacza obniżenie kosztów ogrzewania o połowę, a ocieplony dom stanowi znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska. Jak jest to możliwe? Zaoszczędzone ciepło pomaga bowiem zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych

Ocieplenie nowego budynku bądź remont starego domu

Prawidłowo wykonana izolacja domu pozwala zaoszczędzić sporo energii, pieniędzy i czasu. Najwyższy czas pomyśleć o kosztach ponoszonych nie tylko przez Ciebie, ale również następne pokolenia. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań i technologii nie będziesz przepłacać za energię, a Twoje gospodarstwo domowe będzie przyjaźniejsze dla środowiska. Nie ważne, czy pragniesz ocieplić nowy budynek, czy wykonać izolację w czasie remontu starego domu.. W każdym z tych przypadków należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ocieplenie budynku powierz ekspertowi

Izolacja domu to złożony projekt, który wymaga właściwego planowania, nawet jeśli zaczynasz od tylko częściowych zmian. Ważny jest również dobór materiałów, które muszą do siebie pasować, aby służyły przez długi czas. 

Wykonanie izolacji pozostaw sprawdzonym fachowcom

Mimo, że wykonanie izolacji na własną rękę kusi praktycznie każdego majsterkowicza, warto jednak powierzyć to zadanie specjalistom. Przy wyborze firmy wykonawczej sprawdź ich referencje i postaw na sprawdzonych fachowców

Licz się z dłuższym okresem zwrotu inwestycji

Ocieplenie domu należy do długoterminowych, ale bezpiecznych inwestycji. Materiał izolacyjny najprawdopodobniej nie zostanie przez nikogo skradziony, a co więcej zwykle jest ognioodporny (chociaż np. styropian może częściowo ulec zniszczeniu w przypadku większego pożaru). Jeżeli już zdecydowałeś się na wykonanie izolacji, nie staraj się jej wykonać po co najniższych kosztach. Dla przykładu, izolacja termiczna wykonana na ścianach obwodowych musi być dostatecznie gruba - od 18 do 30 centymetrów. 

Przydatna może okazać się również pomoc niezależnego nadzorcy budowlanego, który będzie kontrolował postęp oraz jakość wykonanych prac.

Właściwy system wentylacji jest równie ważny

Podczas oddychania wytwarzamy dwutlenek węgla, który w dużym stężeniu powoduje problemy zdrowotne. Dokładne uszczelnienie domu wprawdzie ograniczy wycieki energii, ale także negatywnie wpłynie na naturalną wymianę powietrza. 

Właściwa wentylacja wnętrza odgrywa równie ważną rolę

Rozwiązaniem tego problemu jest rekuperacyjny system wentylacji, który nie tylko zastępuje wywiewane powietrze świeżym powietrzem, ale również wykorzystuje jego ciepło.

Izolacja dachu - co należy wiedzieć?

Izolacja dachu jest bardzo ważna - to właśnie tędy ucieka z domu znaczna ilość ciepła. Według ekspertów, przez niewłaściwie izolowany dach w przeciętnym domu jednorodzinnym ucieknie nawet 15 lub więcej procent energii cieplnej. Na szczęście istnieją jednak sposoby jak temu zabronić.

W zależności od tego, gdzie wykonuje się izolację termiczną, dzieli się ją na dwa rodzaje - nakrokwiową i międzykrokwiową. Każda z tych metod izolacji dachu ma jednak swoje zalety i wady. 

Izolacja międzykrokwiowa dachu 

Izolację międzykrokwiową można określić jako tradycyjną metodę ocieplenia dachu i poddasza, którą wykonuje się pomiędzy krokwiami oraz pod nimi, we wnętrzu budynku. Płyty termoizolacyjne użyte dla izolacji międzykrokwiowej muszą być elastyczne, dlatego w grę wchodzi tutaj głównie wełna mineralna lub materiały na bazie juty, konopi czy włókna drzewnego. Od wewnątrz konstrukcja dachu pokryta jest wówczas płytą gipsowo-kartonową, na której może znajdować się kolejna warstwa izolacji termicznej. 

Przykład izolacji międzykrokwiowej wykonanej wełną mineralną

Ten sposób ocieplenia dachu jest powszechny, dobrze znany przez rzemieślników oraz posiada pewne zalety. Jedną z nich jest łatwość wykonania, ponieważ większość pracy wykonuje się wewnątrz. Wadą izolacji międzykrokwiowej jest jednak większe zajęcie przestrzeni na poddaszu.

Zaletami izolacji międzykrokwiowej są: łatwa realizacja i mniejszy koszt. Natomiast jej wadą jest zajmowanie większej przestrzeni poddasza.  

Izolacja nakrokwiowa dachu 

W przypadku izolacji nakrokwiowej ciągła warstwa izolacji termicznej układana jest nad krokwiami, bezpośrednio pod pokryciem dachowym. Dzięki temu na poddaszu zostaje zachowana przestrzeń między krokwiami i przed nimi, która w innym przypadku zostałaby wypełniona materiałem izolacyjnym. Uzyskany efekt jest zazwyczaj dość duży, a Izolacja nakrokwiowa zapewnia kilka dodatkowych m3 powierzchni użytkowej wnętrza. 

Już na etapie planowania budowy nowego domu pomyśl o jego ociepleniu

Nie jest to jednak jedyna zaleta tej metody izolacji dachu. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala na stworzenie bardzo dobrze izolowanego dachu bez mostków termicznych. Co więcej, przy tym rodzaju izolacji możemy wykończyć wnętrze nie zakrywając więźby dachowej. Wykonanie izolacji nakrokwiowej jest jednak bardziej skomplikowane i czasochłonne. 

Zaletami izolacji nakrokwiowej jest lepsza eliminacja mostków termicznych. Natomiast do jej wad należy nieco bardziej wymagająca realizacja oraz wyższa cena.

Ocieplenie fasady budynku - najważniejsze wskazówki

Izolacja domu to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Wykonanie ocieplenia domu na wysokim poziomie nie jest do końca proste i nie polega jedynie na „pokryciu elewacji styropianem”. Aby ocieplenie domu dobrze spełniało swoje zadanie, należy je starannie zaprojektować i poświęcić wiele uwagi całemu procesowi -  od wstępnych planów, poprzez projekt, wybór firmy wykonawczej, aż po faktyczną realizację. 

Ocieplenie fasady budynku przy użyciu styropianu

Częstym błędem przy ocieplaniu elewacji jest niewystarczająca grubość warstwy termoizolacyjnej, którą należy obliczyć w taki sposób, aby była odpowiednia dla lokalnych warunków oraz dla wymaganego ograniczenia strat ciepła w domu. Standardowy dom ocieplony jest zwykle płytami izolacyjnymi o grubości ok. 15 cm, a w przypadku domu niskoenergetycznego jest to 25 cm izolacji. Jeszcze grubsza warstwa izolacji termicznej, wynosząca 30 cm lub więcej, jest natomiast wykonywana na domach pasywnych. Obecnie za optymalne rozwiązanie uważa się minimalną grubość izolacji termicznej wynoszącą 15-20 cm. 

Nie zapomnij o oknach

Z punktu widzenia izolacji domu, okna odgrywają również ważną rolę. To właśnie przez stare okna często ucieka z wnętrza duża ilość ciepła. Jeśli więc zamierzasz ocieplić elewację domu, pomyśl także o wymianie okien na nowe i dobrze izolujące. W celu uniknięcia mostka termicznego, nowe okna należy zamontować jak najbliżej zewnętrznego lica ściany lub na specjalnych konsolach bezpośrednio w warstwie ocieplenia. 

Ocieplając budynek warto rozważyć wymianę okien na nowe i dobrze izolujące

Podczas ocieplania okien ważne jest, aby nie lekceważyć szczegółów. Problematyczną kwestią może okazać się połączenie izolacji termicznej z ramą okienną lub prawidłowa montaż górnych i dolnych okapników.

Materiały termoizolacyjne dla fasady

Najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym w ociepleniu fasady jest styropian. Płyty styropianowe są stosunkowo tanie, a jednocześnie oferują bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Pianka polistyrenowa będzie prawdopodobnie głównym wyborem w sytuacji, gdy Twój budżet jest ograniczony. Jeśli masz taką możliwość, użyj szarego styropianu, który ma lepsze właściwości izolacyjne i jest tylko nieznacznie droższy, niż zwykły biały styropian.  Szare płyty styropianowe mają jednak swoje minusy - są bardziej kruche i bardziej podatne na przegrzewanie się odsłoniętej warstwy w przypadku, że ocieplamy budynek latem. 

Izolacja fasady składa się z kilku warstw

Wysokie budynki i większe domy mieszkalne są często izolowane wełną mineralną, która jest materiałem niepalnym, cechującym się również dobrą oddychalnością. 

Warstwa wełny mineralnej jest przepuszczalna dla pary wodnej, co może okazać się korzystne zwłaszcza tam, gdzie ściana ocieplonego domu jest lekko wilgotna lub gdzie występuje ryzyko występowania wilgoci. Mimo to należy pamiętać, że izolacja może zostać wykonana wyłącznie na suchym murze!

Ocieplony dom oznacza zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych

A jaki wpływ na środowisko mają wyżej wymienione materiały? Produkcja wełny mineralnej wymaga dużej ilości energii, natomiast styropian jest produkowany z ropy naftowej i nie podlega rozkładowi. Jeżeli pragniesz ocieplić swój dom w ekologiczny sposób, postaw na naturalne materiały termoizolacyjne – np. na bazie konopi, juty, wełny czy celulozy. Musisz jednak liczyć się z wyższymi kosztami. 

Co jest potrzebne, aby izolacja fasady posiadała wysoką jakość?

  • Starannie przygotowany projekt,
  • Właściwie dobrana grubość warstwy izolacji termicznej,
  • Jakość wykonania oraz nacisk na szczegóły,
  • Jednoczesna wymiana okien i drzwi.

Z jakich warstw zazwyczaj składa się izolacja fasady?

W większości domów jest to: 

  • mur,
  • listwa cokołowa,
  • środek gruntujący,
  • spoiwo,
  • izolacja cieplna,
  • izolacyjne kołki talerzowe,
  • siatka z włókna szklanego,
  • środek gruntujący,
  • wyprawa tynkarska.

Ocieplenie elewacji - cena może pozostać niska nawet przy wysokiej jakości

Początkowa inwestycja może wprawdzie zostać zmniejszona dzięki różnym zniżkom i promocjom, jednak dokładną kwotę można obliczyć tylko indywidualnie, dla konkretnego gospodarstwa domowego. Cena zależy na przykład od wysokości i konstrukcji domu, wybranej grubości izolacji oraz jakości komponentów.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?