Największe straty ciepła w domu. Wiemy, co się za nimi kryje

Największe straty ciepła w domu. Wiemy, co się za nimi kryje

W gospodarstwie domowym możemy znaleźć nawet kilku winowajców, którzy przyczyniają się do ucieczki ciepła. To właśnie z ich powodu co roku musisz sięgać głęboko do kieszeni. Sprawdź, czy dzieje się tak również w twoim przypadku.

W gospodarstwie domowym możemy znaleźć nawet kilku winowajców, którzy przyczyniają się do ucieczki ciepła. To właśnie z ich powodu co roku musisz sięgać głęboko do kieszeni. Sprawdź, czy dzieje się tak również w twoim przypadku.

Przyczyny utraty ciepła

Ciepło zawsze będzie uciekać z domu. Możesz jednak zminimalizować straty ciepła, poprzez rewizję i izolację wszystkich ryzykownych elementów w domu. A są nimi głównie:

  • okna, 
  • drzwi, 
  • ściany,
  • sufit.

W poniższej tabeli możesz zobaczyć, jak znacząca różnica w stratach ciepła występuje między starszymi nieizolowanymi domami, a nowymi budynkami.

Korzystając z prostych instrukcji, również możesz w łatwy sposób dokonać dokładnych obliczeń straty ciepła w Twoim domu.

Jak zminimalizować straty ciepła?

Za największy odsetek strat ciepła w budynku odpowiadają okna i drzwi, które często pokrywają dużą część domu lub mieszkania. Wymiana starych, drewnianych okien jest absolutnie niezbędna dla oszczędności energii. Idealne są okna produkowane od 1991 roku, z podwójnymi lub potrójnymi szybami izolacyjnymi. Nie ma tutaj znaczenia, czy są one plastikowe, aluminiowe czy drewniane, ponieważ obecnie wszystkie okna posiadają niemal identyczne właściwości. 

W celu uzyskania maksymalnego efektu, warto zainwestować w termoizolacyjne rolety zewnętrzne, które nie tylko przekładają się na oszczędność ciepła, ale także oszczędzają energię latem -  gdy tylko je opuścisz, wnętrze budynku nie będzie wymagało klimatyzowania. Rolety zewnętrzne jednocześnie służą jako ochrona przed hałasem (również pompy - dlatego wiemy jak wyciszyć pompę ciepła) , światłem oraz włamaniem.

Termoizolacyjne rolety zewnętrzne posiadają wiele zalet

Również drzwi powinny posiadać jak najlepsze właściwości izolacyjne, dlatego ich wybór nie może być przypadkowy.  Próg należy zamontować w taki sposób, aby drzwi idealnie do niego przylegały. Jeżeli Twój dom jest połączony z garażem, jego drzwi powinny mieć takie same właściwości uszczelniające i izolujące. 

Kompleksowe spojrzenie na stratę ciepła

Mimo, że ściany domu są grube, także wymagają dodatkowego ocieplenia, które wykonuje się przy pomocy warstwy styropianu - izolacja budynku od zewnątrz jest bowiem skuteczniejsza.

Izolacja budynku od zewnątrz to podstawa

Ucieczka ciepła przez sufit to kolejna częsta przyczyna strat, ponieważ ciepłe powietrze unosi się do góry, a zatrzymanie go wewnątrz budynku jest koniecznością. Tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się wypełnienie ubytków izolatorem, którym zazwyczaj jest wełna mineralna. Wełna ta wypełni całą przestrzeń, a ciepło nie będzie miało szans na ucieczkę.

Powszechnym izolatorem stosowanym w budownictwie jest wełna mineralna

Kolejną opcją jest zamontowanie sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku podłogi możesz postawić na to samo rozwiązanie, a efekt dodatkowo zwiększyć poprzez położenie dywanu.

Poniższa tabela przedstawia stratę ciepła w procentach według poszczególnych części budynku.

Firmy energetyczne często tworzą również wytyczne dotyczące efektywnego oszczędzania energii i ciepła.

Badanie termowizyjne budynku

W momencie, gdy wszystkie możliwe miejsca największych start ciepła w domu zostały sprawdzone oraz odpowiednio zabezpieczone, a ciepło i tak wciąż ucieka, możesz skorzystać z usługi zwanej badaniem termowizyjnym budynku. 

Badanie to działa na bardzo prostej zasadzie - wykorzystuje promieniowanie podczerwone do rejestrowania miejsc, w których ucieka ciepło. Aby metoda ta była skuteczna, idealnie jest wykonać taki pomiar zimą, gdy na zewnątrz panuje temperatura poniżej 5°C. 

Przykład aparatu termowizyjnego

Ekspert przy pomocy pomiaru ucieczki ciepła z budynku określi, gdzie w Twoim domu występują największe straty. Mapa kolorów może ujawnić miejsca, takie jak mostki termiczne - przestrzenie te nie posiadają właściwości termoizolacyjnych, a znaleźć je można w wielu budynkach. Zazwyczaj ich przyczyną są błędy w projekcie.

Kamera termowizyjna wykrywa również wszystkie miejsca, w których występuje zwiększone ryzyko wilgoci, dzięki czemu można zawczasu zapobiec tworzeniu się pleśni lub możliwym uszkodzeniom. Badanie termowizyjne budynku nie tylko pomoże Ci oszacować ryzykowne miejsca i zaoszczędzić pieniądze, ale także pomoże Ci w dokonaniu zmian, które pozytywnie wpłyną na naszą planetę. 

Źródło: Youtube.cz, Przykład badania termowizyjnego

Na co zwrócić uwagę przy budowie domu

Budowę domu powierz profesjonalnej firmie, który pomyśli o przyszłości oraz kosztach energii. Inteligentnie zaprojektowana przestrzeń, z prawidłowo rozmieszczonymi elementami architektonicznymi, zapewni efektywne i długotrwałe utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. 

Chcąc oszczędzać energię musimy również wziąć pod uwagę otoczenie naszego domu. Tereny trawiaste są bowiem chłodniejsze niż miejsca w pobliżu lub wewnątrz miasta, gdzie dominują powierzchnie betonowe.

Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie dużych okien z południowej strony, ponieważ w ten sposób możemy zimą dostarczyć naszym wnętrzom jak najwięcej naturalnego ciepła.

Przy budowie domu najlepiej również wziąć pod uwagę osłonę akustyczną na pompę ciepła.

Duże okna z południowej strony dostarczą naturalne ciepło w zimowych miesiącach

Równie ważną rolę odgrywa posiadanie efektywnego ogrzewania. Skonsultuj się z ekspertem, który doradzi Ci, jaki rodzaj efektywnego ogrzewania będzie odpowiedni dla Twojego gospodarstwa domowego. Jednym z nich może okazać się na przykład pompa ciepła

Jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia?

Wietrzenie zawsze powinno być krótkie ale intensywne. Jeżeli swoje okna otworzysz kilka razy dziennie na około 15 minut, ochłodzisz w ten sposób powietrze, ale nie ściany budynku. 

Wietrz kilka razy dziennie przez około 15 minut

Taki sposób wietrzenia pozwoli na utrzymanie ciepła wewnątrz domu, a Ty zyskasz zdrowe powietrze i znaczne oszczędności energii. 

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?