Aby pompa ciepła mogła działać optymalnie i jednocześnie była jak najcichsza, musi być umieszczona na odpowiednim podłożu. To może znacząco wpłynąć na wydajność i efektywność ogrzewania. W tym artykule omówimy, jaki jest najlepszy fundament pod pompę ciepła powietrze-woda i jakie parametry powinien spełniać.
Przygotowanie pod pompę ciepła- prace budowlane
Prace budowlane, a więc przede wszystkim przygotowanie "posadowienia", na którym zostanie zamontowana pompa ciepła powietrze-woda, to niezbędny pierwszy krok montażu. W większości przypadków optymalnym rozwiązaniem jest betonowy fundament. Zapewnia to stabilność pompy i jej bezproblemowe działanie. Fundament pod pompę można wykonać samodzielnie, ale najmniej pracy i kłopotów z tym będzie, jeśli zleci się jego realizację sprawdzonej firmie instalacyjnej.
W ramach przygotowania budowlanego, oprócz fundamentu pod jednostkę zewnętrzną, należy również doprowadzić odpowiednie rury czy przewody elektryczne.
Betonowy fundament pod pompę ciepła: jakie parametry musi spełniać?
Dlaczego betonowy fundament jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem? Beton to materiał o wysokiej odporności i długiej żywotności, który jednocześnie potrafi pochłaniać wibracje, co pomaga zmniejszyć hałas generowany przez pompę ciepła (o czym więcej poniżej).
Betonowy fundament powinien być umieszczony do głębokości przemarzania gruntu. Stopy wykonane przy użyciu szalunku, na których będzie zamontowana pompa ciepła, powinny mieć taką wysokość, aby dolna krawędź jednostki zewnętrznej znajdowała się co najmniej 15 cm nad terenem. Zapewnia to, że w okresie zimowym warstwa śniegu nie będzie sięgała do pompy i zawsze będzie zapewniona odpowiednia cyrkulacja powietrza wokół urządzenia. Przepływ powietrza musi być także zapewniony wokół pompy – tylna strona powinna znajdować się co najmniej 20 cm od domu (w zależności od typu pompy i jej mocy), a przed wentylatorem powinno pozostać wolne miejsce o długości co najmniej 2 metrów. Dzięki optymalnej cyrkulacji powietrza pompa osiąga swoją maksymalną wydajność, a ryzyko zamarznięcia pompy ciepła w zimie zostaje zminimalizowane.
Wymiary betonowych stóp, ich wzajemna odległość osiowa oraz inne parametry fundamentu będą się różnić w zależności od konkretnego modelu pompy ciepła.
Odprowadzenie kondensatu z pompy ciepła
Podczas pracy pompy ciepła wytwarza się kondensat. Przy niekorzystnych warunkach pogodowych może powstawać nawet kilkadziesiąt litrów kondensatu dziennie, który należy odprowadzać poza konstrukcję budynku, aby uniknąć uszkodzenia betonowej podstawy i ścian domu wilgocią. Istnieją trzy podstawowe rozwiązania dla odprowadzania kondensatu z pompy ciepła:
- Wykop drenażowy – Pod jednostką zewnętrzną wykonuje się wykop, do którego wsypuje się przepuszczalne podłoże żwirowe. Kondensat swobodnie do niego odcieka.
- Odpływ kanalizacyjny pod betonową podstawą – Kondensat jest odprowadzany do kanalizacji za pomocą rury. W takim przypadku należy jednak zapewnić ochronę rury odpływowej przed zamarzaniem (np. przewód grzewczy.
- Swobodny odpływ do żwirowego podłoża.
Wybór odpowiedniego typu odprowadzenia zależy od rodzaju pompy ciepła oraz rodzaju podłoża w miejscu instalacji jednostki zewnętrznej.
Karel Náprstek, ekspert w dziedzinie pomp ciepła i współzałożyciel firmy Woltair, wyjaśnia: „Kondensat nie może być odprowadzany do kanalizacji ściekowej, ponieważ grozi to uszkodzeniem niektórych elementów pompy ciepła przez gazy wsteczne. Niektórzy zalecają zastosowanie syfonu. My tego nie polecamy, ponieważ takie miejsce musi być dostępne do czyszczenia i regularnie czyszczone. Latem powinno być zalewane wodą, ponieważ wtedy nie dochodzi do powstawania kondensatu i syfon mógłby wyschnąć.”
Prawidłowy montaż zapewnia cichą pracę pompy ciepła i jej długą żywotność
Jak już wcześniej wspomniano, odpowiednie umiejscowienie pompy ciepła oraz właściwie przeprowadzony montaż pomagają zapewnić nie tylko optymalną wydajność, ale także cichą pracę urządzenia. Tłumienie wibracji jednostki zewnętrznej zapewnia sam betonowy fundament oraz odpowiednio dobrane elementy łączące i materiały tłumiące. Dużą rolę odgrywają elastyczne gumowe podstawy, które mocują pompę do betonowych fundamentów. Dzięki temu, że jednostka zewnętrzna jest umieszczona w odpowiednich odległościach od ścian budynku i innych przeszkód, nie dochodzi do odbijania fal dźwiękowych z wentylatora i sprężarki, co mogłoby je wzmacniać.
Ze względu na to, jak ważny jest fundament dla pompy ciepła, a także jak wpływa na wszystkie aspekty jej działania, w tym na jej żywotność, zalecamy powierzenie realizacji tego zadania ekspertom. W Woltair zapewnimy Ci kompleksowe ogrzewanie pod klucz – od projektu całego rozwiązania, poprzez przygotowanie "posadowienia", aż po sam montaż pompy, pomoc w uzyskaniu dotacji i kompleksową obsługę klienta. Skontaktuj się z nami już dziś. Zainstalujemy pompę ciepła w ciągu 30 dni roboczych od momentu wykonania prac budowlanych.