Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Jak oszczędzać energię elektryczną w domu?

Za wysokimi rachunkami często stoją urządzenia, które nie są energooszczędne lub których użytkowanie odbywa się w niewłaściwy sposób. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nie tylko dowiesz się, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w Twoim domu, ale również jak obniżyć swoje rachunki. 

Za wysokimi rachunkami często stoją urządzenia, które nie są energooszczędne lub których użytkowanie odbywa się w niewłaściwy sposób. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym nie tylko dowiesz się, które urządzenia zużywają najwięcej prądu w Twoim domu, ale również jak obniżyć swoje rachunki. 

1. Pożegnaj się ze starymi urządzeniami

Chcąc zmniejszyć zużycie energii elektrycznej w domu, skup się na samych urządzeniach elektrycznych. Warto zacząć od największych pożeraczy prądu, do których należą między innymi lodówka i pralka. To właśnie w przypadku tych urządzeń należy wziąć pod uwagę ich wiek i zużycie energii

Im starsze urządzenie, tym więcej prądu zużywa

Zasada jest zazwyczaj prosta: im starszy model, tym więcej energii zużywa. Jeżeli posiadasz lodówkę starszą niż dziesięć lat, najwyższy czas zaplanować zakup nowego modelu. Nowoczesne pralki także przyczyniają się do większych oszczędności, zużywając znacznie mniej energii na jeden cykl prania. 

2. Etykieta energetyczna jest ważnym źródłem informacji

Kupując nową lodówkę czy pralkę, oprócz ceny, należy przede wszystkim zainteresować się ich etykietą energetyczną, która opisuje zużycie energii przez urządzenie, jego wydajność czy poziom emitowanego hałasu. Taką etykietkę możesz znaleźć między innymi na:

  • pralkach, 
  • suszarkach, 
  • piekarnikach i kuchenkach, 
  • lodówkach, 
  • zamrażarkach,
  • zmywarkach,
  • źródłach światła,
  • klimatyzatorach.

Najbardziej ekonomiczne i najbardziej wydajne urządzenia elektryczne są oznaczone jako: A +, A ++ i A +++. W przypadku większych urządzeń nie produkuje się już kategorii niższych niż B. 

Etykieta energetyczna informuje głównie o rocznym zużyciu energii podczas normalnego użytkowania urządzenia, a w przypadku pralek także o zużyciu energii elektrycznej na jeden cykl prania.

Dzięki tym informacjom można łatwo wyliczyć roczne koszty eksploatacji, a nawet zoptymalizować zużycie.

3. Ustalenie zużycia energii elektrycznej przez urządzenie może być skomplikowane

Jeśli pragniesz dowiedzieć się, ile kosztuje używanie różnych urządzeń gospodarstwa domowego, nie unikniesz drobnych obliczeń. Aby ich jednak dokonać, należy znać zużycie energii elektrycznej w kilowatogodzinach w skali roku oraz cenę, jaką płacimy za prąd. 

Niektóre urządzenia, takie jak lodówki lub pralki, mają dzienne lub roczne zużycie wskazane na ich etykiecie energetycznej. Obliczenie orientacyjnych rocznych kosztów ich eksploatacji jest zatem proste - po prostu mnożysz podane zużycie w kWh przez cenę prądu w zł/kWh.

Na etykiecie energetycznej urządzenia znajdziesz jego dzienne lub roczne zużycie energii elektrycznej

Z wielu urządzeń elektrycznych korzystamy tylko sporadycznie, dlatego w tym przypadku dokonujemy orientacyjnych obliczeń. Oczekiwany roczny czas użytkowania w godzinach należy pomnożyć przez pobór mocy urządzenia (w kW). Wtedy otrzymasz szacunkowe roczne zużycie energii elektrycznej w kilowatogodzinach. Następnie pomnóż tę wartość przez cenę prądu (zł/kWh), aby poznać roczne koszty eksploatacji urządzenia elektrycznego. 

W przypadku pralek, suszarek czy zmywarek producenci zwykle wskazują zużycie energii na jeden cykl. Tutaj pomnóż liczbę cykli przez zużycie, a następnie przez cenę prądu. W przypadku oświetlenia należy wziąć po uwagę około 6-8 godzin świecenia dziennie. Następnie na podstawie całkowitego czasu świecenia w ciągu roku można łatwo oszacować zużycie energii elektrycznej i koszty eksploatacji.

Sytuacja ma się nieco inaczej w przypadku urządzeń o zmiennej wartości poboru mocy, które załączają się według potrzeby. Może to być na przykład kocioł gazowy lub system wentylacyjny. Tutaj pomocnym okaże się licznik zużycia energii elektrycznej, czyli watomierz. Aby uzyskane dane były przynajmniej w pewnym stopniu reprezentatywne, zużycie należy mierzyć przez wiele dni, najlepiej także o różnych porach roku. 

W przypadku pralek, suszarek czy zmywarek producenci zwykle wskazują zużycie energii na jeden cykl

Zmierzone wartości można następnie wykorzystać do wprowadzenia drobnych zmian w sposobie użytkowania urządzenia. 

4. Wyłączaj urządzenia we właściwy sposób

W większości gospodarstw domowych znajdziemy takie urządzenia elektryczne jak telewizor, komputer czy router wifi. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że wciśnięcie przycisku “wyłącz” to za mało. 

Urządzenia pozostawione w gniazdku pracują w trybie czuwania, nadal pobierając przy tym prąd. 

Zużycie w trybie czuwania może nam się wprawdzie wydawać minimalne, jednak przy dłuższej perspektywie czasu i większej liczbie urządzeń pobierających prąd w ten sposób, z pewnością będzie ono miało wpływ na nasze rachunki. Dlatego zaleca się wyłączanie urządzeń elektrycznych z gniazdek za każdym razem, gdy nie korzystasz z urządzenia lub kiedy wyjeżdżasz na wakacje. 

Wyłączając urządzenie z gniazdka zapobiegniesz zużyciu prądu w trybie czuwania 

Zaleca się również, aby w gniazdku nie zostawiać starszych ładowarek i zasilaczy. Nawet one mogą wykazać niewielkie, ale stałe zużycie również wtedy, gdy nie jest do nich podłączone żadne urządzenie. Jednak bez obaw - w przypadku nowoczesnych ładowarek do telefonów komórkowych możesz spać spokojnie. Ładowarki nowej generacji nie pobierają prądu w czasie, gdy telefon nie jest do nich podłączony.

5. Nowy wyłącznik główny czy inna taryfa. Również tak możesz oszczędzać

Zmniejszenie mocy głównego wyłącznika może być skutecznym sposobem na oszczędzanie. Jeśli zużycie energii elektrycznej w Twoim gospodarstwie domowym nie jest zbyt wysokie, zastanów się, czy nie wystarczy wyłącznik o mniejszej mocy, dzięki czemu również Twoje opłaty będą niższe. Sam wyłącznik może zostać wymieniony tylko przez specjalistę. Musi on również sprawdzić, czy rozmiar wyłącznika odpowiada poborowi mocy wszystkich urządzeń gospodarstwa domowego.

Dostosuj moc głównego wyłącznika oraz taryfę energii elektrycznej do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego

Innym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy jest zmiana taryfy energii elektrycznej, którą możesz dostosować do swoich potrzeb, stylu życia oraz zużycia w Twoim gospodarstwie domowym. 

6. Postaw na nowoczesne oświetlenie

Stare klasyczne żarówki także mają niemały wpływ na Twoje rachunki za prąd. Dlatego również tutaj już najwyższy czas na dokonanie zmian. Nowoczesne żarówki LED są bardziej ekonomiczne, bardziej odporne na nieostrożne obchodzenie się oraz mają znacznie dłuższą żywotność. 

Żarówki LED zużywają około siedmiokrotnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki

 Co więcej, żarówki LED zużywają około siedmiokrotnie mniej energii elektrycznej niż tradycyjne żarówki. Dla przykładu, klasyczna żarówka o mocy 60 W, świecąca 4 godziny dziennie, zużyje prawie 90 kWh w skali roku. Natomiast  przypadku porównywalnej żarówki LED będzie to jedynie 13 kWh.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?