Inteligentny dom: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Inteligentny dom: wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Innowacje technologiczne pozwalają nam mieszkać na miarę XXI wieku. Inteligentny dom oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, na które zdecydowanie warto postawić. Spójrz, jakie technologiczne udogodnienia są dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Innowacje technologiczne pozwalają nam mieszkać na miarę XXI wieku. Inteligentny dom oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań, na które zdecydowanie warto postawić. Spójrz, jakie technologiczne udogodnienia są dostępne na wyciągnięcie ręki. 

Smart Home i Smart Grid - co to jest?

Smart Home to inaczej inteligentny dom, który wykorzystuje technologie cyfrowe w celu zwiększenia komfortu i oszczędności jego mieszkańców. Przy pomocy specjalnej aplikacji możesz zdalnie sterować swoimi urządzeniami z telefonu bądź tabletu. Natomiast Smart Grid, czyli inteligentna sieć energetyczna, również wykorzystuje technologie cyfrowe, aby lepiej łączyć producentów, dystrybutorów i konsumentów energii elektrycznej.

Smart Home - inteligentny dom pod Twoją kontrolą

Inteligentny dom przywita Cię tak, jak sobie tego życzysz. Będąc w podróży służbowej, sklepie czy parku, wystarczy kilka kliknięć w telefonie lub tablecie, aby na przykład wyłączyć ogrzewanie w sypialni lub na opak zwiększyć temperaturę w salonie. W ten sposób możesz zdalnie sterować wszystkimi urządzeniami gospodarstwa domowego, które zużywają sporo cennej energii nawet w trybie czuwania. 

W inteligentnym domu masz wszystko pod kontrolą

Inteligentny dom pomoże Ci nie tylko w obniżeniu kosztów, ale także w dostosowaniu temperatury i wentylacji tak, aby wszyscy domownicy czuli się w nim dobrze. Jeśli połączysz swój smartfon z systemem alarmowym, w przypadku włamania dostaniesz natychmiastową wiadomość.

Smart Grid, czyli inteligentna sieć energetyczna

Nawet system dystrybucji może być inteligentny! Prymitywnym poprzednikiem inteligentnych sieci jest w rzeczywistości system zdalnego sterowania, który zmienia wysokie (droższe) i niskie (tańsze) taryfy energii elektrycznej w zależności od aktualnej podaży i popytu. Kiedy Ty w nocy śpisz, elektrownie nieustannie pracują, dlatego cena energii bywa w tym czasie korzystniejsza

Poprzez wykorzystanie cyfrowych liczników energii elektrycznej i technologii informacyjnych, inteligentna sieć jeszcze bardziej ułatwi komunikację między dystrybutorem energii a konsumentami końcowymi. Właściciel paneli słonecznych przy użyciu na przykład smartfona dowie się, czy w danym momencie korzystniej jest sprzedawać, czy kupować energię elektryczną.

Internet Rzeczy połączy wiele urządzeń

Internet Rzeczy (ang. internet of things) łączy różne urządzenia, sprzęt AGD i nowoczesną elektronikę. Wszystkie rzeczy, jak na przykład smartfony, zegarki czy nawet rolety, należą do jednego systemu, którym sterujemy zdalnie za pomocą programów sterujących i aplikacji zainstalowanych choćby w tablecie z łączem internetowym. Potrzebujesz zdalnie włączyć „inteligentne ogrzewanie”? Z odpowiednią aplikacją w Twoim telefonie oraz smart boxem zrobisz to bez problemu.

Internet rzeczy posiada szerokie zastosowanie 

Internet Rzeczy znajduje zastosowanie w elektronice, przemyśle, służbie zdrowia i motoryzacji. Możliwe jest podłączenie wszystkich urządzeń, które do działania potrzebują prądu, takich jak lodówka, pralka, oświetlenie, ale także samochód.

Cyfrowy dom wykona Twoje polecenia na odległość

Dzięki zdalnemu sterowaniu urządzeniami oszczędzasz czas, pieniądze, a także sporo nerwów. Przed wyjściem z mieszkania jednym kliknięciem będziesz w stanie włączyć system bezpieczeństwa, zgasić światło i opuścić rolety. O każdej porze dnia możesz sprawdzić na przykład, czy żelazko nie zostało włączone lub zwiększyć ogrzewanie przed wyjściem z pracy, aby czekała na Ciebie przyjemnie ciepła sypialnia. Zapomniałeś zgasić światło w pustym pokoju? Kliknij - i jest wyłączone. Obawiasz się, że kuchenka została włączona? Kliknij - i zobaczysz, ile prądu aktualnie zużywają Twoje urządzenia kuchenne. 

Cyfrowy dom dostosuje się do Twoich indywidualnych potrzeb, ustaw zatem liczbę czynności oraz ich konfigurację, a następnie wykonaj je jednym kliknięciem. Co więcej, uzyskujesz pełną kontrolę nad swoimi wydatkami, a urządzenia elektryczne możesz włączyć dopiero w czasie, gdy obowiązuje niższa (tańsza) taryfa.

Jakimi urządzeniami mogę sterować w inteligentnym domu?

Do inteligentnego domu można podłączyć różne urządzenia gospodarstwa domowego. To od Ciebie zależy, jakimi urządzeniami będziesz sterować “sprytnie”. Zazwyczaj jest to: 

  • oświetlenie, 
  • ogrzewanie, 
  • chłodzenie, 
  • wentylacja, 
  • zacienienie,
  • ochrona domu. 

Inteligentnych rzeczy może być jednak o wiele więcej, a to właśnie Ty zdecydujesz, które z nich zagoszczą w Twoim domu. 

Centralna jednostka sterująca

Centralna jednostka sterująca służy do sterowania wszystkimi elementami inteligentnego domu. Zwykle wygląda jak płaskie pudełko z ekranem dotykowym. 

Centralna jednostka sterująca służy do sterowania wszystkimi elementami inteligentnego domu

Posłuży Ci do włączania i wyłączania światła, sterowania żaluzjami lub włączania klimatyzacji i ogrzewania. Za pomocą jednostki centralnej możesz również skonfigurować inteligentny dom. Sam zdecydujesz, kiedy światła powinny się automatycznie wyłączać lub jaką temperaturę chcesz mieć w domu po powrocie z pracy.

Centralna jednostka sterująca monitoruje pracę Twojego inteligentnego domu, z którym możesz się połączyć przy użyciu komputera, tabletu lub smartfona, który jest najczęściej używany w tym celu. 

Ogrzewanie i chłodzenie wnętrz

Podłączenie ogrzewania czy klimatyzacji do systemu inteligentnego domu jest zazwyczaj łatwym zadaniem. Kocioł lub klimatyzator muszą jednak umożliwiać takie podłączenie, co w przypadku większości nowoczesnych urządzeń nie stanowi problemu.

Przy pomocy telefonu włączysz lub wyłączyć klimatyzację

Dzięki temu możesz z łatwością sterować ogrzewaniem lub chłodzeniem wnętrza, a to nie tylko przy użyciu jednostki centralnej inteligentnego domu, ale również z telefonu komórkowego lub tabletu. Kolejnym udogodnieniem są różne dostępne statystyki dotyczące pracy i zużycia energii, dzięki którym nic nie wymknie Ci się spod kontroli. 

Inteligentny termostat można łatwo podłączyć do zwykłego kotła na gaz, paliwo stałe lub drewno, a następnie ustawić program ogrzewania. Inteligentny termostat pomoże również w obniżeniu kosztów. Dzięki funkcji detekcji ruchu odpowiednio uruchomi ogrzewanie lub na opak przełączy się w tryb ekonomiczny. 

Nowoczesne inteligentne termostaty pamiętają nawet, w jakim stopniu używasz ogrzewania w ciągu tygodnia, a na podstawie tych informacji następnie same odpowiednio regulują temperaturę.

Oświetlenie

Jedną z ulubionych funkcji inteligentnego domu jest możliwość regulacji oświetlenia. Jednostka sterująca dostosowuje zarówno intensywność, jak i barwę oświetlenia, w zależności od pory dnia. Co więcej, włączanie i wyłączanie światła może odbywać się w dokładnie wybranym czasie. 

Jedną z ulubionych funkcji inteligentnego domu jest możliwość regulacji oświetlenia

Kiedy już wygodnie ułożysz się do snu, możesz zdalnie wyłączyć oświetlenie w innych pokojach, bez konieczności wstawania z łóżka. Wybierasz się na wakacje? Światła będą zapalać się regularnie, bądź przypadkowo, dzięki czemu nikt nawet nie zauważy, że Twój dom obecnie stoi pusty. Najłatwiejszym sposobem na inteligentne oświetlenie jest użycie inteligentnych żarówek.

Inteligentne zacienianie

Inteligentne sterowanie równie dobrze współgra z roletami i innymi elementami służącymi zacienieniu domu. I nie jest tu mowa jedynie o nastawieniu czasu, w jakim rolety opuszczą się w dół lub podniosą w górę. 

Poprzez synchronizację z inteligentną stacją pogodową opuszczenie żaluzji można ustawić w taki sposób, aby wnętrze domu zostało zaciemnione tylko wtedy, gdy świeci słońce. 

Ochrona domu

Kluczowym elementem inteligentnego domu jest również bezpieczeństwo całego obiektu, które może być kontrolowane na odległość, na przykład przy pomocy kamer. Na rynku dostępne są inteligentne zamki, które umożliwiają blokowanie i otwieranie drzwi za pomocą odcisku palca, numeru PIN lub aplikacji w telefonie. Wspólnie używany klucz można wtedy zostawić w domu.

Inteligentne detektory i czujniki

W inteligentnym domu znajdziesz również wiele czujników i detektorów, których zadaniem jest na przykład monitorowanie stężenia dwutlenku węgla w pomieszczeniach, ulatniania się gazu, wycieków wody, czy obecności dymu. 

Jednostka centralna samodzielnie reaguje na otrzymywane informacje

Centralna jednostka sterująca następnie analizuje dane z czujników i samodzielnie na nie reaguje. Jeśli w Twoim domu brakuje świeżego powietrza, rozpocznie wentylację lub otworzy okna. W przypadku pękniętej rury wezwie hydraulików i wyśle ​​ci ostrzeżenie. Opcji, z których możesz skorzystać, jest naprawdę sporo.

Inteligentne gniazdka i przełączniki

Inteligentne gniazdka i przełączniki pozwalają na zdalne sterowanie Twoimi urządzeniami, dla których możesz w ten sposób ustawić różne polecenia i czynności lub uchronić je przed przegrzaniem. Inteligentne gniazdko informuje również o poborze prądu podłączonego urządzenia, a tym samym może zastąpić watomierz.

Inne sprytne urządzenia

Oferowanie różnych inteligentnych funkcji jest bez wątpienia dobrym chwytem marketingowym. Nic więc dziwnego, że producenci często konkurują między sobą o wprowadzenie na rynek tego najbardziej wymyślnego „inteligentnego” urządzenia. 

Inteligentne urządzenia stają się coraz bardziej popularne

Pragniesz posiadać inteligentną doniczkę, która monitoruje, czy Twoje rośliny są dostatecznie podlane? Oczywiście, że tak. Inteligentny piekarnik samodzielnie ściąga przepisy z Internetu, a inteligentny wizjer poprzez smartfon pokaże Ci, kto stoi po drugiej stronie drzwi. Inteligentna waga nie tylko zmierzy ilość kilogramów, ale także poda ważne informacje o Twoim stanie zdrowia i ilości tłuszczu w ciele. Inteligentny ekspres do kawy zrobi Ci kawę na odległość, a Twoim zadaniem będzie jedynie dojść po gotową filiżankę z napojem.  

Wybierając inteligentne urządzenie zdecydowanie trzymaj się ziemi i zastanów się dwa razy, czy wszystkie oferowane funkcje są Ci naprawdę niezbędne. 

Jakie ryzyka niesie ze sobą inteligentny dom?

Systemy inteligentnego domu mają na celu przede wszystkim pomagać w codziennych czynnościach i dbać o nasz komfort. Należy jednak zaznaczyć, że niosą one ze sobą również pewne ryzyka

Systemy inteligentnego domu mogą być dość złożone. Sterowanie ogrzewaniem, klimatyzacją, zacienianiem, bezpieczeństwem, oświetleniem, technologią audio - wszystko to można zintegrować w jednym systemie, sterowanym centralnie lub nawet zdalnie, a to za pomocą telefonu, komputera lub tabletu podłączonego do Internetu. Niestety nawet tak wyszukany system może być podatny na awarie

System inteligentnego domu jest również narażony na pewne ryzyka

Producenci zazwyczaj oferują dobre warunki serwisu, a nawet całodobowe wsparcie techniczne. Mimo to musisz być przygotowany na każdą sytuację i wiedzieć na przykład, jak ręcznie włączyć kocioł lub rozsunąć elektrycznie sterowane żaluzje. 

Urządzenia różnych producentów w jednym domu

Rozważając instalację różnych elementów inteligentnego domu, takich jak zdalnie sterowane gniazda, inteligentne żarówki, różne czujniki i jednostki sterujące, może się okazać, że wiele z tych elementów nie współpracuje ze sobą. Producenci mogą korzystać z własnych protokołów i standardów komunikacyjnych, co utrudnia współpracę urządzeń różnych marek i producentów. 

Wybierając rozwiązanie jednej firmy zastanów się również, jak rozbudowany będzie Twój system inteligentnego domu. Dzięki temu unikniesz zjawiska zwanego uzależnieniem od jednego dostawcy.

Awaria prądu

Systemy inteligentnego domu o wysokiej jakości są zazwyczaj przygotowane na ewentualne przerwy w dostawie prądu. Mimo to warto posiadać informacje odnośnie tego, jak będzie zachowywał się Twój inteligentny dom w przypadku awarii prądu.

Atak hakerów i prawdopodobieństwo śledzenia

Coraz bardziej aktualna staje się również kwestia cyberbezpieczeństwa inteligentnych domów. Od czasu do czasu w mediach pojawiają się różne doniesienia, że ​​niektóre inteligentne urządzenia za bardzo monitorują ruch w domowej sieci wi-fi, a uzyskane dane dane zostają następnie wysłane nie wiadomo gdzie. Problem ten pojawił się już między innymi w przypadku robotów sprzątających. 

Kwestia bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności w sieci będzie prawdopodobnie miała coraz większe znaczenie w kontekście inteligentnych domów.

Skomplikowana obsługa

Minusem inteligentnego domu może okazać się także zbyt skomplikowana obsługa. Nie każdy jest gotów na posługiwanie się tak złożonym centrum sterowania, które posiada wiele opcji i konfiguracji. Sterowanie wszystkimi elementami inteligentnego domu powinno więc być jak najprostsze. Tylko wtedy inteligentne technologie umilą i ułatwią nasze codzienne życie. 

Jakie zalety posiada inteligentny dom?

W inteligentnym domu masz wszystko pod kontrolą. Korzystaj z telefonu lub tabletu w dowolnym momencie, aby włączać i wyłączać urządzenia, ogrzewanie, oświetlenie i urządzenia zabezpieczające.

Inteligentny dom to nie tylko wygoda, ale również bezpieczeństwo

Technologie cyfrowe zwiększają Twoje bezpieczeństwo poprzez wczesne wykrywanie szkodliwych substancji w powietrzu lub wykrywanie ruchu w domu i ogrodzie.

Inteligentny dom grzeje efektywnie

Zapomniałeś wyłączyć ogrzewanie i nie możesz wcześniej wyrwać się z pracy? Bez obaw - urządzeniami znajdującymi się w inteligentnym domu możesz sterować na odległość, na przykład z biura. W ten sposób możesz również z wyprzedzeniem włączyć ogrzewanie, aby wrócić do przyjemnie ciepłego mieszkania. Inteligentny dom przywita Cię tak, jak sobie tego życzysz. 

Co jednak nie należy do sprytnych rozwiązań? Zdecydowanie chodzi o spalanie paliw kopalnych. Na szczęście na rynku dominują obecnie kotły kondensacyjne, które odzyskują ciepło ze spalin, a ich wydajność osiąga nawet 110%. Innymi słowy, inteligentne gospodarstwo domowe grzeje taniej.

Pozytywna pasywność

Choć inteligentny dom a energooszczędny dom pasywny to nie jest jedno i to samo, warto zaznaczyć, że elementy domów inteligentnych są często stosowane w domach pasywnych. Jeśli zamierzasz zbudować dom rodzinny, skup się nie tylko na elementach inteligentnych domów, ale ogólnie na jak najmniejszych stratach energii w domu.

Inteligentny dom a energooszczędny dom pasywny to nie jest jedno i to samo

W naszych warunkach klimatycznych inteligentne gospodarstwo domowe z systemem pasywnym wymaga ogrzewania jedynie od 15 do 20 dni w roku. Tak zwany dom pasywny doskonale wykorzystuje ciepło słońca, włączonych urządzeń i samych domowników. Aktywne ogrzewanie jest potrzebne jedynie w czasie w ekstremalnych mrozów.

Inteligentne mierzenie zużycia energii

Jak mierzyć zużycie energii w sprytny sposób? Na przykład przy pomocy urządzenia cyfrowego z odczytem radiowym, dzięki któremu wizyta technika firmy dystrybucyjnej nie będzie konieczna. Cała komunikacja będzie odbywać się zdalnie, a Ty otrzymasz również sprawiedliwszy rachunek. Ciepłomierze w budynkach mieszkalnych rejestrują udział każdego mieszkania w całkowitym zużyciu energii w budynku, dzięki czemu nie dopłacasz za zużycie sąsiadów.

Inteligentne gospodarstwo domowe może być samowystarczalne

Z punktu widzenia energii, inteligentne gospodarstwo domowe może osiągnąć częściową lub prawie całkowitą samowystarczalność

Własna elektrownia fotowoltaiczna to krok w stronę samowystarczalności

Możesz produkować prąd za pomocą przydomowej elektrowni słonecznej, wiatrowej lub wodnej, a bateria zadba o jego akumulację. Energia elektryczna pochodząca ze źródła słonecznego może również podgrzewać wodę w bojlerze. Oczywiście wszystkie wyżej wymienione systemy energetyczne można podłączyć do inteligentnego domu.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?