5 wskazówek, jak zbudować niskoenergetyczny ekologiczny dom

5 wskazówek, jak zbudować niskoenergetyczny ekologiczny dom

Budynki niskoenergetyczne wymagają kompleksowego podejścia, a wielu ich właścicieli po kilku latach żałowało, że cały proces projektowania i budowy nie został lepiej przemyślany. O czym zatem należy pamiętać, aby Twój dom był niskoenergetyczny, a życie w nim było zgodne z naturą?

Budynki niskoenergetyczne wymagają kompleksowego podejścia, a wielu ich właścicieli po kilku latach żałowało, że cały proces projektowania i budowy nie został lepiej przemyślany. O czym zatem należy pamiętać, aby Twój dom był niskoenergetyczny, a życie w nim było zgodne z naturą?

1. Pompa ciepła to zwykle wybór numer jeden

Budynki niskoenergetyczne ogólnie charakteryzują się:

  • zwartą bryłą, 
  • dużymi przeszkleniami skierowanymi na południe, 
  • ponadstandardową izolacją cieplną, 
  •  stosunkowo niskim zużyciem ciepła na ogrzewanie.

Właśnie ogrzewanie należy do tych rzeczy, którym powinieneś poświęcić szczególną uwagę budując niskoenergetyczny ekologiczny dom. Niestety, dobór odpowiedniego źródła ciepła jest często zaniedbywany z argumentacją, że przy niskim zużyciu ten aspekt nie ma dużego znaczenia. Takie podejście może jednak znacząco wpłynąć nie tylko na ekonomiczną, ale i ekologiczną stronę całego przedsięwzięcia. 

Jakie źródło ciepła okaże się najlepszym wyborem? Prawda jest taka, nie istnieje jedno rozwiązanie, które będzie idealne dla wszystkich gospodarstw domowych. Każdy dom jest po prostu inny. Ponadto na wybór ogrzewania często wpływa styl życia i indywidualne potrzeby mieszkańców, dlatego należy dokładnie rozważyć wszystkie dostępne opcje. 

Jeśli jednak pragniesz żyć w zgodzie z naturą, z pewnością warto postawić na odnawialne źródła energii. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będą pompy ciepła, która zadbają o ogrzewanie pomieszczeń oraz podgrzewanie wody. 

Pompa ciepła ogrzeje Twój dom wykorzystując odnawialne źródła energii

Pompa ciepła pozyskuje około 75% energii ze źródeł odnawialnych, a pozostałych 25% pobiera z sieci elektroenergetycznej. Dzięki temu jest ona przyjazna nie tylko dla środowiska, ale również dla Twojego portfela. Początkowa inwestycja jest nieco wyższa, ale producenci deklarują, że w większości przypadków jej koszt zwróci się w ciągu dziesięciu lat.

Zalety pomp ciepła:

  • zapewnia ogrzewanie ciepłej wody i jednocześnie pokrywa niskie straty ciepła domu,
  • jest przyjazna dla środowiska,
  • tania eksploatacja,
  • łatwa obsługa,
  • niewymagające utrzymanie,
  • długa żywotność,
  • czysta praca bez nieprzyjemnych zapachów.

W przypadku budynków niskoenergetycznych warto również rozważyć dodanie jednostki rekuperacyjnej, która nie tylko może przyczynić się do zwiększenia wydajności, ale także zapewnić dopływ świeżego powietrza. 

Warto mieć na uwadze, że wcale nie jest tak, że pompa ciepła pełni podobne funkcje jak rekuperacja, mogąc ją w pełni zastąpić. To błędne myślenie pojawia się stosunkowo często wśród właścicieli budynków. 

Musimy pamiętać, że pompa ciepła ogrzewa lub chłodzi powietrze, natomiast rekuperacja zapewnia przepuszczalność powietrza, co ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku nowych budynków, gdzie technologia uniemożliwia naturalne przenikanie powietrza przez konstrukcje domów. 

2. Przygotuj dom pod fotowoltaikę

Jeśli planujesz swoją budowę z myślą o środowisku i ekologii, prędzej czy później prawdopodobnie zaczniesz rozważać kwestię paneli słonecznych. Wytwarzanie własnej energii elektrycznej przy pomocy elektrowni fotowoltaicznej jest zazwyczaj kuszącym rozwiązaniem, ale w rzeczywistości często napięty budżet nie pozwala na jego realizację. 

Nie możesz sobie pozwolić na instalację paneli fotowoltaicznych od razu? Nic prostszego - przygotuj nowy budynek pod instalację fotowoltaiki, a jej zakup i instalację odłóż na odpowiedni dla Ciebie moment. Nie zapomnij, że dzięki dostępnym dotacjom do fotowoltaiki nie musisz pokryć całego kosztu inwestycji wyłącznie z własnego portfela. 

Już we fazie projektowej budynku warto wziąć pod uwagę przyszłą instalację fotowoltaiczną

Przygotowanie domu pod instalację fotowoltaiczną nie jest skomplikowane, a w przyszłości może zaoszczędzić Ci sporo pieniędzy i zmartwień. Oprócz kabli do anten, internetu czy telefonu domowego wystarczy, aby firma instalacyjna poprowadziła okablowanie do fotowoltaiki i tym samym połączyła dach z pomieszczeniem technicznym.

Jeśli jeszcze nie wiesz dokładnie, jaki rodzaj fotowoltaiki zainstalujesz, zamiast kabli rozciągnij giętkie rury karbowane, zwane również peszelami.

Jeżeli pragniesz przygotować się jeszcze lepiej, zacznij planować instalację fotowoltaiczną już na etapie projektowania Twojego przyszłego domu. W ten sposób projekt budynku zostanie wykonany tak, aby dach był dostatecznie duży i odpowiednio przystosowany do ewentualnej instalacji paneli. Największą przeszkodą dla bezproblemowej instalacji paneli fotowoltaicznych mogą bowiem okazać się okna dachowe, które zabierają cenne miejsce, czy wysokie kominy.

Wcześniejsze przygotowanie domu pod instalację fotowoltaiczną zaoszczędzi Ci sporo pieniędzy i zmartwień

Warto także zachować wystarczająco dużo miejsca w głównej rozdzielnicy. Wraz z fotowoltaiką montowane są tutaj również różne moduły pomiarowe, czujniki i inne technologie, dlatego konieczne jest posiadanie wystarczającej ilości wolnego miejsca, najlepiej co najmniej 25 modułów na szynie DIN.

3. Wykorzystaj wodę deszczową 

Kolejnym krokiem, który pomoże pozytywnie wpłynąć zarówno na środowisko, jak i Twój budżet, jest bez wątpienia efektywne wykorzystanie wody deszczowej. Biorąc pod uwagę fakt, że zużycie wody w normalnym gospodarstwie domowym może wynieść nawet 140 l na mieszkańca dziennie oraz to, że woda deszczowa mogłaby z łatwością zastąpić nawet 50% tej objętości, okaże się, że zdecydowanie warto rozważyć wykorzystanie wody deszczowej. 

Wykorzystaj wodę deszczową do podlewania ogrodu

Oczywiście możesz pójść za przykładem naszych babć, postawić beczkę pod rynną i wyłapywać deszczówkę w ten prosty sposób. Niestety, to rozwiązanie nie umożliwi Ci korzystania z możliwości, jakie daje wychwytywanie wody deszczowej w specjalnych zbiornikach podziemnych lub naziemnych .

Do czego można wykorzystać wodę deszczową w domu?

  • podlewanie,
  • spłukiwanie toalety,
  • pranie,
  • czyszczenie,
  • sprzątanie.

Zbiornik retencyjny wody deszczowej może być plastikowy lub betonowy. Ważne jest, aby woda w nim nie przekraczała 16°C. W wyższych temperaturach istnieje ryzyko namnażania się bakterii i psucia się wody. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest również system filtracji, który powinien składać się z co najmniej 3 filtrów.

4. Użyj systemu nawadniania kropelkowego do podlewania ogrodu

Susza staje się coraz bardziej powszechnym problemem. Warto zatem pomyśleć o tym, w jaki sposób będziesznawadniać ogród wokół nowego budynku. Nawet jeśli posiadasz zbiornik na deszczówkę, wciąż powinieneś starać się oszczędzać wodę i jak najsprytniej wykorzystywać ją w celu podlewania. Tutaj dobrym rozwiązaniem okaże się system nawadniania kroplowego. 

System nawadniania kropelkowego sprawdzi się na rabatach kwiatowych bądź w szklarniach

Nawadnianie kropelkowe należy do systemu mikronawadniania i doskonale sprawdza się głównie na rabatach kwiatowych i w szklarniach. Wygląda jak wąż z otworami, ale dzięki specjalnej membranie równomiernie dozuje wodę zarówno na początku, jak i na końcu rury. System ten nie tylko pomaga oszczędzać wodę, ale także oszczędza dużo czasu na podlewanie.

5. Spłukuj toaletę wodą ściekową

Planując ekologiczny dom, warto pomyśleć o wszystkich zasobach, które można wykorzystać. Dlatego nie zapomnij o tak zwanej szarej wodzie, która spływa ze zlewów, wanien, pryszniców czy zlewów. Po oczyszczeniu może być używana jako woda biała, czyli woda do spłukiwania toalet, pisuarów czy podlewania ogrodu.

Szarą wodę możemy używać do sprzątania czy spłukiwania toalety

Aby móc w ten sposób wykorzystać szarą wodę, zazwyczaj potrzebny jest specjalny oczyszczacz. Bardzo rzadko zdarza się, że szara woda jest używana niemal natychmiast. Zwykle konieczne jest jej przefiltrowanie, a w niektórych przypadkach nawet dezynfekcja. Możliwe jest również oczyszczanie biologiczne z filtracją.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?