Zostało tylko kilka tygodni na złożenie wniosku w programie Mój Prąd

Zostało tylko kilka tygodni na złożenie wniosku w programie Mój Prąd

Mój Prąd to rządowy program dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym mamy możliwość wytwarzania prądu we własnym domu. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają lub mają zamiar wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Nie wyklucza on też osób, które taką instalację chciałyby sfinansować kredytem.  

Mój Prąd to rządowy program dofinansowujący instalacje fotowoltaiczne, dzięki którym mamy możliwość wytwarzania prądu we własnym domu. Z dotacji mogą skorzystać osoby fizyczne, które wytwarzają lub mają zamiar wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Nie wyklucza on też osób, które taką instalację chciałyby sfinansować kredytem.  

Wyższe dotacje z programu Mój Prąd 4.0 - Ile możesz zaoszczędzić? 

W połowie grudnia w programie Mój Prąd wprowadzono ważne zmiany - zwiększono poziom dofinansowania . Dodatkowo w ramach programu można otrzymać dofinansowanie zarówno na samą instalację fotowoltaiczną oraz na połączoną inwestycję w PV, magazyn ciepła, magazyn energii oraz system zarządzania energią. Dotacja może pokryć nawet do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji, a przy wyliczaniu wysokości uwzględniany jest zakres inwestycji.

 

Większa kwota dofinansowania od 15 grudnia 2022 r.

Od 15 grudnia 2022 r. w ramach programu Mój Prąd 4.0 rząd zwiększył  dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych i magazynów energii. Dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej zwiększono o 2 000 zł do poziomu 6 000 zł, zaś w przypadku instalacji fotowoltaicznej z dodatkowymi urządzeniami - do 7 000 zł.

Resort klimatu i środowiska podwyższył też dotację do magazynów energii. Dofinansowanie do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS pozostało na tym samym poziomie, co w poprzedniej edycji programu. Pamiętajmy, że kwota dofinansowania w każdym przypadku nie moze przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych. 

W przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznej wraz z magazynem energii, możemy liczyć na maksymalne kwoty dofinansowania:

  • do mikroinstalacji - nie więcej niż 7 tys. zł
  • do magazynu energii - nie więcej niż 16 tys. zł
  • do magazynu ciepła - nie więcej niż 5 tys. zł
  • do HEMS/EMS - nie więcej niż 3 tys. zł

Łącznie maksymalna kwota dotacji może wynieść nawet 31 tys. zł. W Woltair pomagamy w uzyskaniu dotacji i załatwiamy wszystkie formalności od A do Z.  Wylicz cenę instalacji fotowoltaicznej dla swojej nieruchomości.

 

Aby uzyskać dofinansowanie, instalacja musi mieć określone parametry. Dotacja przysługuje panelom fotowoltaicznym o mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, przy czym nie obejmuje zwiększenia mocy już istniejącej instalacji. W przypadku magazynu ciepła minimalna pojemność wynosi 20 dm3 (20 l), a dla magazynów energii elektrycznej jest to co najmniej 2 kW. Kolejnym ważnym warunkiem jest ukończenie inwestycji — zwrot otrzymają tylko realizacje zakończone przed dniem złożenia wniosku. 

Osoby, które złożyły już wniosek tylko na mikroinstalacje PV mogą ubiegać się o dotację na dodatkowe elementy zwiększające autokonsumpcję energii. Ponadto, dla zrealizowanych już wniosków zostaną ponownie przeliczone koszty wsparcia — w przypadku przysługiwania większej wartości dopłaty, otrzymają kwotę wyrównującą.

Dla kogo jest przeznaczony program Mój Prąd 2023?

Dofinansowanie Mój Prąd mogą uzyskać gospodarstwa domowe, które zdecydują się na podłączenie do sieci elektrycznej i wymianę w ten sposób wyprodukowanej energii. Jednak program przeznaczony jest dla prosumentów rozliczających się z wyprodukowanej energii elektrycznej wyłącznie w systemie net-billing. Użytkownicy podlegający pod system net-metering, którzy nie korzystali z dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznej, mogą skorzystać z programu Mój Prąd pod warunkiem, że przejdą na rozliczanie systemem net-billing.
 

Program Mój Prąd nie łączy się z programem “Czyste Powietrze”, dlatego prosumenci, którzy skorzystali już z dotacji z “Czystego Powietrza” nie mogą składać wniosków. Dofinansowanie łączy się natomiast z ulgą termomodernizacyjną, przyznawaną m.in. w przypadku montażu pompy ciepła lub instalacji fotowoltaicznej. Więcej informacji nt. ulgi można znaleźć na stronie https://czystepowietrze.gov.pl/ulga-termomodernizacyjna

Ile wniosków zostało wykorzystanych w programie Mój Prąd do tej pory?

Program Mój Prąd 4.0  został uruchomiony w połowie kwietnia 2022 roku. Od momentu zwiększenia wysokości dotacji, tj. od 15 grudnia 2022 - według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wzrosło zainteresowanie programem Mój Prąd.

Na dzień 13 stycznia 2023 r. w programie złożono 35 655 wniosków o dotacje, w tym 9204 z nich, a więc około 26% złożono po 15 grudnia 2022 r.  

Według danych NFOŚiGW:

  • 7 856 złożonych wniosków (85%), to wnioski wyłącznie na fotowoltaikę
  • 678 ilość wniosków na rozszerzoną formę dotacji : panele instalacja fotowoltaiczna plus dodatkowe komponenty
  • 368 to ilość wniosków o dotację na magazyny energii elektrycznej.

Jest to pewne przyspieszenie, gdyż oznacza, że tylko w ciągu jednego miesiąca od uruchomienia wyższej dotacji napłynęło 31% z 1184 wniosków złożonych na magazyny energii od 15.04.2022 r.

Tania energia dzięki integracji panelu z pompą

Decydując się na inwestycję w fotowoltaikę, warto przemyśleć łączoną inwestycję obejmującą panele fotowoltaiczne, pompę ciepła, czy magazyny energii. Choć początkowo koszt takiej inwestycji może stanowić wyzwanie dla domowego budżetu, to bez wątpienia w perspektywie długoterminowej jest ona korzystna dla naszego portfela. 
 

Połączona inwestycja w fotowoltaikę, pompę ciepła oraz magazyn energii to krok ku niezależności i większej pewności energetycznej, zwłaszcza obecnie, w obliczu rosnących cen za energię i paliwa. Dzięki energii z paneli fotowoltaicznych koszt działania pompy ciepła może spaść nawet do 0 zł. Ograniczenie rachunków za prąd i ogrzewanie przyniesie nam znaczące oszczędności. Taka inwestycja może zwrócić się w ciągu 5-6 lat, a nawet szybciej, jeśli tylko skorzystamy z dostępnych dotacji. Sfinansowanie inwestycji może także ułatwić kredytowanie, które pozwoli na dostosowanie jej do indywidualnych finansowych możliwości. Nasi doradcy mogą wyliczyć warunki kredytowania już na spotkaniu, udzielają także pomocy w uzyskaniu dotacji, dzięki czemu cały proces formalności staje się dużo prostszy  — mówi Paweł Biernatowski, General Manager w Woltair Polska.

Termin składania wniosków w programie Mój Prąd


Wnioski w programie Mój Prąd można składać:

  •  maksymalnie do 31 marca
  • lub do momentu wykorzystania pełnej puli dotacji
  • wyłącznie w formie elektronicznej na stronie: https://gwd.nfosigw.gov.pl .

Szczegółowe informacje na temat programu znajdują się na stronie: https://mojprad.gov.pl/

Wylicz koszt fotowoltaiki dla twojej nieruchomości, która uwzględnia dotacje

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?