Świątecznezużycieenergii-jakcieszyćsięmagiąświątbezwysokichrachunków?

Świąteczne zużycie energii - jak cieszyć się magią świąt bez wysokich rachunków?

Boże Narodzenie pełne pieczenia, gotowania, zapalonych świateł i oglądania telewizji może bowiem znacznie odbić się na Twoich rachunkach. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zachowasz magię świąt bez płacenia kroci za prąd.

Boże Narodzenie pełne pieczenia, gotowania, zapalonych świateł i oglądania telewizji może bowiem znacznie odbić się na Twoich rachunkach. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym zachowasz magię świąt bez płacenia kroci za prąd.

Ciepło domowego ogniska 

Wraz z okresem świątecznym przychodzą również niskie temperatury. Jeśli jeszcze nie skontrolowałeś grzejników, zrób to jak najszybciej. Niektóre z nich mogą wymagać odpowietrzenia. Warto także pomyśleć o kontroli izolacji. Święta, to jednak przede wszystkim czas odpoczynku, a nie wielkich remontów. Dlatego w utrzymaniu ciepła w Twoim domu lub mieszkaniu pomogą Ci dywany, zasłony i inne tekstylia.

Wietrz krótko ale intensywnie 

A co z wietrzeniem? Najlepiej, gdy będzie krótkie ale intensywne. Wystarczy na kilka minut całkowicie otworzyć okna i ponownie je zamknąć. Dzięki temu ściany pozostaną ciepłe, a Ty nie będziesz musieć ogrzewać wychłodzonego wnętrza.

Goszcząc większą liczbę osób zmniejsz intensywność ogrzewania


Święta to czas spotkań rodzinnych i częstego gotowania. Większa ilość gości czy ciepło pochodzące z kuchni sprawią, że w Twoim domu będzie znacznie cieplej, niż normalnie. Dlatego możesz śmiało zmniejszyć intensywność ogrzewania, a komfort cieplny pozostanie bez zmian.

Zużycie w Twojej kuchni 

Święta to zdecydowanie najintensywniejszy czas w każdej polskiej kuchni. Piekarnik, kuchenka, zmywarka, okap i inne sprzęty, które się w niej znajdują, są w tym czasie używane więcej, niż normalnie. W ciągu roku dzieci zazwyczaj jadają w szkolnej stołówce, a dorośli w pracy. Jednak wraz z nadejściem świąt gromadzimy się wszyscy w domu, nastaje czas przygotowań, ale i większego zużycia energii. Jeżeli Twoja kuchenka, piekarnik czy płyta grzewcza najlepsze lata mają już za sobą, najwyższy czas na ich wymianę, która oczywiście wiąże się z oszczędnościami na rachunkach

Piekąc świąteczne ciasteczka zapełnij piekarnik na tyle, na ile to tylko możliwe

Święta Bożego Narodzenia nie obejdą się bez tradycyjnych ciasteczek. A jak wiadomo, im więcej ich rodzajów na stole, tym dumniejsza każda gospodyni, a jej goście szczęśliwsi. I tutaj możesz jednak zaoszczędzić. Pamiętaj, że piekarnik z kilkoma blachami w środku zużywa tyle samo prądu, co z jedną. Dlatego w czasie pieczenia zadbaj o to, aby zapełnić go na tyle, na ile to tylko możliwe. A może w którejś z Twoich szuflad leży zapomniany prodiż? Mowa oczywiście o sprzęcie kuchennym, który może okazać się niezawodną i energooszczędną opcją. Prodiż, czyli kompaktowe metalowe naczynie zasilane prądem, posłuży Ci do pieczenia niektórych ciast i mięsa.

Zamiast uruchamiania dodatkowej zamrażarki pozostaw niektóre produkty za oknem

W wielu gospodarstwach domowych, z racji większej ilości jedzenia, na czas Bożego Narodzenia uruchamia się dodatkową zamrażarkę lub lodówkę. Musimy jednak liczyć się z tym, że schłodzenie nieużywanego urządzenia wymaga wiele czasu i energii elektrycznej. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z innych, naturalnie chłodnych przestrzeni, takich jak przedpokój, garaż, altana, parapet, taras lub balkon.

Lodówka pokryta lodem zużywa więcej energii elektrycznej

Warto także skontrolować lodówkę z zamrażalnikiem, z której korzystasz na co dzień. Rozmroź je, aby następnie móc utrzymywać w niej odpowiednią temperaturę. Lodówka pokryta lodem zużywa bowiem więcej energii elektrycznej.

Oświetlenie LED

Niezależnie od tego, gdzie zawisną tegoroczne światełka, oświetlenie LED będzie zawsze lepszym wyborem. W przypadku standardowych łańcuchów w momencie, gdy choćby jedna z żarówek zostanie uszkodzona, całe oświetlenie całkowicie przestaje działać do momentu wymiany uszkodzonej żarówki. Ponadto standardowe żarówki są kilkakrotnie bardziej wymagające pod względem zużycia, a przestarzałe typy dodatkowo nie mają wymaganych obecnie zabezpieczeń, czym mogą spowodować więcej zmartwień, niż korzyści. Oświetlenie LED zapewnia na opak długą żywotność, mniej usterek i znaczne tańsze świecenie. 

Oświetlenie LED zapewnia na opak długą żywotność, mniej usterek i znaczne tańsze świecenie.


Wybierając nowe lampki choinkowe, weź pod uwagę również te droższe warianty, które często oznaczają wyższą energooszczędność. Niektóre produkty są dodatkowo wyposażone w timer, dzięki któremu nie musisz ręcznie włączać i wyłączać oświetlenia. Dzięki temu nie będziesz musieć każdy dzień kontrolować światełek, a jak wiadomo, wystarczy kilka razy zapomnieć o ich zgaszeniu przed pójściem spać, aby następnie odczuć to na rachunku za prąd. 

Oglądając telewizję wyłącz zbytecznie świecące się lampy

W długie świąteczne wieczory spędzane z całą rodziną przed telewizorem ogranicz ilość włączonych świateł i lamp, które zbytecznie oświecają cały dom. Wystarczą klimatyczne świeczki, energooszczędna lampka lub oświetlenie LED, które służy jako dekoracja. Pamiętaj, że wymiana tradycyjnych żarówek na żarówki LED zajmie Ci chwilę, a po świętach na pewno przekonasz się, że była to właściwa decyzja.

Oświetlenie LED niesie ze sobą znacznie więcej korzyści, niż tradycyjne żarówki


Może się wprawdzie wydawać, że inwestycja w nowe żarówki LED jest niepotrzebna i zbyt wysoka, ale na dłuższą metę ich posiadanie opłaci się zdecydowanie bardziej, niż używanie tradycyjnych żarówek.

Codzienność gospodarstwa domowego

Ze świątecznym wypoczynkiem w domu wiąże się również więcej prania, suszenia, prasowania czy sprzątania. Skoncentruj się na urządzeniach, z których w tym okresie korzystasz znacznie intensywniej. 

W przypadku pralki czy zmywarki korzystaj z ekonomicznego krótkiego programu

Ustaw zmywarkę i pralkę na ekonomiczny krótki program, który dobrze zarządza zarówno energią elektryczną, jak i wodą. Jeśli to możliwe, rozwieś pranie aby wyschło samo. Suszarka to jeden z największych pożeraczy prądu. Z jeszcze większym zużyciem możesz spotkać się w przypadku pralko-suszarek.
 

Słuchając kolęd lub oglądając filmy korzystaj z urządzeń mobilnych

Jeśli chcesz uprzyjemnić wieczór bajką lub filmem, nie musisz w tym celu włączać telewizji. Urządzenia mobilne, laptopy lub tablety są bardziej energooszczędnym wyborem i często oferują podobny komfort podczas domowych seansów. Te same zasady dotyczą słuchania kolęd. Zamiast sprzętu stereo wystarczą dziś urządzenia mobilne, wyposażone w wysokiej jakości głośniki.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Separátor

Więcej artykułów na ten temat fotowoltaika