Panele słoneczne jako przemyślana inwestycja

Panele słoneczne jako przemyślana inwestycja

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice? Czy wiesz, że fotowoltaika jest jedynym źródłem energii elektrycznej, które nie potrzebuje ruchomych części?

Chcesz dowiedzieć się więcej o fotowoltaice? Czy wiesz, że fotowoltaika jest jedynym źródłem energii elektrycznej, które nie potrzebuje ruchomych części?

To, czym fotowoltaika przyciąga zainteresowanie coraz większej ilości osób

Dzięki fotowoltaice możesz podgrzać wodę, basen, ogrzać saunę, naładować samochód elektryczny czy uruchomić klimatyzację na cały sezon. Awaria prądu? Ogrzewanie domu i prąd działają dalej bez żadnych problemów.

Największe zalety instalacji fotowoltaicznych, to:

 • Częściowa samowystarczalność energetyczna,
 • Ekologia (wykorzystanie najbardziej dostępnych zasobów odnawialnych),
 • Wolność i niezależność,
 • Długa żywotność, niska awaryjność.
 • Komfort,
 • Łatwa instalacja,
 • Oszczędności.

A do tego wszystkiego nie musisz już obliczać zużycia i monitorować cen energii.

Jak szybko zwróci się inwestycja w energię słoneczną?

Początkowa inwestycja będzie się zwracać stopniowo dzięki temu, że nie będzie trzeba pobierać energii elektrycznej z sieci dystrybucyjnej. Zwrot kosztów inwestycji w domową elektrownię słoneczną nie jest zawrotny, a czas oczekiwania wynosi około 8 - 10 lat.

Czy można przyspieszyć zwrot z inwestycji w elektrownię słoneczną?

Tak, na przykład przez akumulację.

Magazynowanie energii

Aby móc czerpać energię nawet wtedy, gdy słońce nie świeci (po południu i wieczorem), wskazane jest uzupełnienie elektrowni o możliwość jej magazynowania. Magazynowanie można przeprowadzić za pomocą akumulatora elektrycznego, zbiornika wody grzewczej bądź wirtualnej baterii. Prawidłowy projekt systemu solarnego jest w stanie ogrzać cały dom rodzinny.

Czy można jeszcze ulepszyć ten system?

Energia słoneczna działa najlepiej w połączeniu z ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła lub elektrycznym podgrzewaniem wody.

W jaki sposób panele słoneczne chronią środowisko?

1 kW energii słonecznej pozwala zaoszczędzić około 900 kg emisji CO2 rocznie.

Rosnąca jakość paneli słonecznych

Ze względu na szybki rozwój technologii spadają również ceny. Obecnie jeden panel można kupić  za około 500 zł, co wcześniej było nie do pomyślenia.

Pogoda i miejsce

Światło słoneczne odgrywa kluczową rolę dla ilości energii gromadzonej przez panele. Na wartość danego miejsca ma wpływ jego wysokość nad poziomem morza, zachmurzenie, zanieczyszczenie powietrza, bądź na przykład to, pod jakim kątem padają promienie słoneczne. Kiedy niebo jest bezchmurne i świeci słońce, panel zużywa około 1 kW/m2. Kiedy niebo jest zachmurzone, siła słońca spada mniej więcej dziesięciokrotnie. 

Ile energii zgromadzisz w ciągu roku w naszych warunkach? Szacuje się, że 950-1340 kW na m2. W naszym środowisku występuje w sumie 1330-1800 słonecznych godzin rocznie.

Najbardziej nasłoneczniona jest Polska południowo-wschodnia, a wśród miast wygrywa Rzeszów. 

Jaką przestrzeń posiadasz?

Jak duże jest miejsce (np. dach), na którym chcesz umieścić elektrownię słoneczną? Aby wyprodukować 1 kW/m2, czyli maksymalną moc elektrowni, potrzebujesz 8-10 m2. Standardowy dach zapewnia 50-70 m2 powierzchni. Jeżeli dodamy jeszcze elewację od strony południowej, na obszar ten będzie spadać około 80–130 MWh rocznie. 

Najbardziej odpowiednie miejsce na dachu 

Generalnie najbardziej pożądana jest południowa strona dachu o nachyleniu 30-35 °.

Jakie jest całoroczne zużycie dla domu rodzinnego (za wodę, prąd i ogrzewanie) ?

Zużycie domu jednorodzinnego wynosi około 10-20 MWh.

Czy orientujesz się w jednostkach?

Moc elektrowni słonecznych jest podawana w kWp (1 kWp = 1000 Wp).

Wp (moc szczytowa) = najwyższa moc. W przypadku fotowoltaiki jest to maksymalna moc, jaką może osiągnąć dany system. 1 zainstalowany kWp wytworzy około 1000 kWh rok i zajmie 8–10 m2 powierzchni.

Połączyć się z siecią dystrybucyjną?

Jeżeli istnieje taka możliwość, zalecamy wdrożenie on-grid, czyli podłączenie do sieci dystrybucyjnej. Dzięki temu będziesz czerpać prąd w miesiącach zimowych. Natomiast latem możesz dostarczać wytworzoną energię do sieci dystrybucyjnej. Jednak w dzisiejszych czasach ceny skupu są tak niskie, że sprzedaż energii elektrycznej niezbyt się opłaca. Po prostu zawsze lepiej jest zużywać energię wytwarzaną na miejscu.

Możliwość pracy poza siecią dystrybucyjną

Odległe miejsca nie muszą być odcięte od świata. Również tam możesz bardzo łatwo generować energię elektryczną za pomocą odpowiedniego systemu solarnego.

Rodzaje paneli słonecznych

 • Panele słoneczne 12V - odpowiednie do budowy małych (off-grid) systemów dla miejsc pozbawionych prądu, takich jak domki letniskowe, przyczepy kempingowe itp.
 • Panele słoneczne o mocy 280 Wp i większej - szczególnie odpowiednie do budowy większych wyspowych/hybrydowych systemów fotowoltaicznych. Ze względu na wyższe napięcie robocze, w przypadku tych paneli konieczne jest zastosowanie specjalnych sterowników słonecznych MPPT.
 • Ramowe panele słoneczne -  w przypadku tych paneli docenisz ich niezniszczalność. 
  Zamknięte są bowiem w solidnej aluminiowej ramie i pokryte hartowanym szkłem o dużej wytrzymałości. Panele te szczycą się żywotnością sięgającą kilkudziesięciu lat.
 • Elastyczne panele słoneczne - giętkie panele, które można przymocować do nierównych powierzchni.

Cena energii słonecznej

Zastanawiasz się, ile kosztuje system fotowoltaiczny? Domowy system solarny o mocy ok. 2,5 kWp kosztuje około 20 000 zł. Takie urządzenie może wyprodukować około 2500 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeżeli energia elektryczna kosztuje teraz 2000 zł rocznie, zwrot kosztów inwestycji w fotowoltaikę wyniesie wspomniane 10 lat.

Dotacje na fotowoltaikę

Nie bój się skorzystać z dotacji, które otrzymasz od państwa dzięki podjęciu decyzji o ochronie przyrody. Aby dowiedzieć się więcej na temat dotacji na fotowoltaikę, zapraszamy do zapoznania się z artykułem: Rodzaje dofinansowania do fotowoltaiki i jak je uzyskać

 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?