Ładowarka solarna: korzystaj z energii słonecznej, gdziekolwiek jesteś

Ładowarka solarna: korzystaj z energii słonecznej, gdziekolwiek jesteś

Ładowarka słoneczna przyda się w sytuacji, gdy nie masz dostępu do gniazdka, a bateria w Twoim urządzeniu pokazuje ostatnią “kreskę”. Ładowarkę słoneczną można łatwo podłączyć do wybranego urządzenia poprzez USB, a na rynku znajdziesz różne jej typy, w zależności od potrzeb i preferencji. 

Ładowarka słoneczna przyda się w sytuacji, gdy nie masz dostępu do gniazdka, a bateria w Twoim urządzeniu pokazuje ostatnią “kreskę”. Ładowarkę słoneczną można łatwo podłączyć do wybranego urządzenia poprzez USB, a na rynku znajdziesz różne jej typy, w zależności od potrzeb i preferencji. 

Ładowarka słoneczna przyda się w sytuacji, gdy nie masz dostępu do gniazdka

Przy użyciu ładowarki solarnej możesz naładować na przykład:

  • telefon komórkowy,
  • tablet,
  • nawigację,
  • odtwarzacz mp3,
  • aparat fotograficzny,
  • kamerę,
  • laptop.

Jak właściwie wybrać ładowarkę słoneczną?

Kluczowymi komponentami są ogniwo słoneczne i zintegrowana bateria. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na moc ładowarki, która musi być adekwatna do ładowanego urządzenia. 

W przypadku małej elektroniki, takiej jak odtwarzacz mp3, wystarczy 1 watowa (W) ładowarka słoneczna. Natomiast w celu naładowanie telefonu komórkowego będzie musiała ona mieć minimalnie 3 W. 

Jak szybko ładowarka słoneczna naładuje mój telefon?

Producenci ładowarek słonecznych dla telefonów komórkowych i tabletów często obiecują niemal cuda. Zapewniają nas, że wystarczy skierować urządzenie w stronę słońca, podłączyć kabel USB do telefonu, a szybkie ładowanie baterii zacznie się w mgnieniu oka. Niestety, w praktyce nie wygląda to tak różowo.

Ładowarkę podłączysz do urządzenia przy pomocy kabla USB

Dla przykładu, czas ładowania Iphone'a przy użyciu ładowarki słonecznej zależy od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest pogoda. Niestety, nawet droga ładowarka wysokiej jakości nie zapewni nam oczekiwanych rezultatów, gdy za oknem jest szaro, przez co nie otrzymuje ona wystarczającej ilości promieni słonecznych. 

Jak już wcześniej wspomniano, w przypadku telefonu komórkowego ładowarka słoneczna musi posiadać moc wynoszącą co najmniej 3 W. W przeciwnym razie nie będzie ona w stanie uruchomić wyładowanego telefonu nawet po kilku godzinach żmudnego ładowania. 

Ładowarka solarna potrzebuje dużej ilości promieni słonecznych

W słoneczny dzień ładowanie telefonu może trwać od kilku do kilkunastu godzin. Oczywiście zależy to od posiadanego telefonu, stanu jego baterii oraz mocy i jakości używanej ładowarki słonecznej.

Ładowarka solarna ma swoje plusy i minusy

Ładowarkę solarną bez wątpienia docenisz w sytuacji, gdy bateria w Twoim urządzeniu już padła, bądź pokazuje ostatnią kreskę, a Ty jesteś poza domem. Pamiętaj jednak, aby nie inwestować do podejrzanie taniego modelu, który z pewnością nie przyniesie Ci oczekiwanych rezultatów. 

Ładowarka słoneczna to idealne rozwiązanie na wielodniowe górskie wędrówki

Ładowarka solarna potrzebuje dostępu do promieni słonecznych, aby mogła działać w oczekiwany przez nas sposób. Dlatego musisz mieć to na uwadze planując podróż, bądź aktywny dzień na świeżym powietrzu. 

W normalnej sytuacji, gdy gniazdko elektryczne mamy na wyciągnięcie ręki, nadal wygrywa tradycyjne ładowanie urządzeń, które jest po prostu szybsze, a pora dnia czy pogoda nie mają znaczenia.

Dzięki ładowarce solarnej naładujesz swój telefon w czasie kempingu

Ładowarkę solarną warto jednak mieć ze sobą wszędzie tam, gdzie dostęp do gniazdka nie jest oczywistością, a naładowane urządzenie jest niezbędne. 

Ładowarka solarna do akumulatora samochodowego - czy to ma sens?

Kierowcom zdarzają się różne nieoczekiwane i stresujące sytuacje. Na przykład wyładowany akumulator w samochodzie i to w tym najmniej dogodnym momencie, kiedy jesteś daleko od domu, a wokoło nie ma nikogo, kto byłby w stanie pomóc. Samochodowa ładowarka solarna może rozwiązać ten problem, chociaż jest mało prawdopodobne, że będzie w stanie naładować akumulator do pełna. 

Ładowarki solarne do akumulatora samochodowego zwykle posiadają moc od 5 do 30 watów

Z klasyczną elektrownią słoneczną pewnie kojarzą Ci się przenośne panele z ogniwami fotowoltaicznymi. Ładowarka solarna do akumulatora również je zawiera, a ich jakość wpływa na wydajność urządzenia. Dokonując zakupu porównaj moc dostępnych ładowarek, które zwykle posiadają moc od 5 do 30 watów (W). 

Ogniwa fotowoltaiczne nie posłużą nam oczywiście w nocy. W słoneczny letni dzień na metr kwadratowy powierzchni ziemi przypada do 1 kilowata (kW) energii słonecznej, ale ładowarka samochodowa zużywa tylko 10-15% tej ilości. Bardzo ważnym faktorem jest zatem wystarczająca moc, a co za tym idzie odpowiednia powierzchnia paneli słonecznych i ich wydajność.

Ładowarka solarna pomoże podładować akumulator samochodu w sytuacji awaryjnej

Ładowarka solarna do akumulatora samochodowego powinna być raczej traktowana jako rozwiązanie w sytuacji awaryjnej, kiedy jesteśmy zdani sami na siebie i nie mamy innego wyjścia. Ładowarka w przeciągu kilku godzin podładuje akumulator przynajmniej do tego stopnia, aby umożliwić dojazd do najbliższego miejsca, gdzie naładujemy nasz akumulator szybciej i do pełna.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami!

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?