Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego w 2022 roku. Czy warto?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego w 2022 roku. Czy warto?

Mimo, iż inwestycja ta od zawsze była uważana za opłacalną, w obecnej sytuacji posiadanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej staje się jeszcze bardziej korzystne. Ceny prądu nieustannie idą w górę, a przez ostatnie 3 lata wzrosły o około 38%. W roku 2019 płaciliśmy 0,57 - 0,67 zł za kWh, obecnie jest to już 0,73 - 0,82 zł za kWh i nie wiadomo, co przyniosą kolejne miesiące i lata. 

Mimo, iż inwestycja ta od zawsze była uważana za opłacalną, w obecnej sytuacji posiadanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej staje się jeszcze bardziej korzystne. Ceny prądu nieustannie idą w górę, a przez ostatnie 3 lata wzrosły o około 38%. W roku 2019 płaciliśmy 0,57 - 0,67 zł za kWh, obecnie jest to już 0,73 - 0,82 zł za kWh i nie wiadomo, co przyniosą kolejne miesiące i lata. 

Ceny prądu wzrosły przez ostatnie 3 lata o około 38%

Wielu właścicieli gospodarstw domowych już boleśnie odczuło te zmiany na własnej kieszeni, dlatego zainteresowanie fotowoltaiką jest w tym momencie tak ogromne. Wahasz się, czy nie jest to tylko chwilowy trend, częściowo napędzany obawami, jakie niesie ze sobą obecny kryzys energetyczny? Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne naprawdę się opłaca? Przeanalizujmy kilka faktów.

Rozwiązanie dla kryzysu energetycznego

Świat stoi obecnie w obliczu kryzysu energetycznego. Pozbycie się uzależnienia od dystrybutorów energii i przejście na jej odnawialne źródła oznacza zatem logiczny krok, który może podjąć każdy z nas. Ten temat poruszyliśmy także w artykule Alternatywne źródła ciepła, czyli jak ogrzewać dom energią z gruntu, powietrza lub wody?

Niższe rachunki za prąd

Ceny energii rosły w zawrotnym tempie jeszcze przed wspomnianym kryzysem, do którego przyczynił się głównie konflikt zbrojny na Ukrainie. Dzięki fotowoltaice zaoszczędzisz nawet 50% kosztów energii. 

Posiadanie własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej oznacza znaczne oszczędności za prąd

Przez 9 miesięcy w roku możesz bezpłatnie pobierać prąd wyprodukowany dzięki promieniom słonecznym. Co więcej, magazynowanie energii w akumulatorze umożliwi Ci dodatkowo korzystanie z niej nawet wtedy, gdy słońce nie świeci. 

(Częściowa) samowystarczalność energetyczna i ochrona przed przerwami w dostawie prądu

Możesz połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła i raz na zawsze pożegnać się z gazem. Twoje gospodarstwo domowe (a być może nawet samochód elektryczny) przez większość roku „pojedzie” na energii wytwarzanej przez domową instalację fotowoltaiczną. W ten sposób możliwe jest zapewnienie nieprzerwanej pracy urządzeń w przypadku przerwy w dostawie prądu (tzw. blackout) lub w miejscach znajdujących się poza siecią rozdzielczą. W tym drugim przypadku instalacja musi zostać zaprojektowana jako tzw. off-grid (zwana także wyspową).

Domowa elektrownia fotowoltaiczna zapewni nieprzerwaną pracę urządzeń w przypadku przerwy w dostawie prądu

Ochrona przed przerwami w dostawie prądu jest obecnie bardzo istotna – w związku z globalnym ociepleniem coraz częściej spotykamy się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak burze i silne wiatry, a nawet tornada, które mogą pozbawić nas dostaw energii na wiele dni.

Łatwa instalacja i utrzymanie

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest łatwa i szybka (nie trwa dłużej niż 4 dni; małe instalacje do 5 kWp możemy zamontować nawet w 2 dni). Do bezproblemowych zalicza się również ich utrzymanie. Panele fotowoltaiczne są samoczyszczące, dlatego Ty nie musisz w żaden sposób o nie dbać - pozostaje jedynie cieszyć się wygodą, jaką Ci zapewniają. 

Instalacja paneli fotowoltaicznych jest tak samo bezproblemowa, jak ich utrzymanie

Więcej informacji na temat samego podłączenia i pracy fotowoltaiki znajdziesz w naszym artykule Pierwsze chwile i pierwszy rok: Fotowoltaika po instalacji w Twoim domu

Rosnąca wydajność

Technologia nieustannie się rozwija, dlatego nowe panele fotowoltaiczne mogą pochwalić się coraz większą wydajnością. Obecnie oferowane przez nas panele mają sprawność sięgającą około 20,4% i moc około 450 Wp. 

Długa żywotność i niska awaryjność

Domowa instalacja fotowoltaiczna wymaga wprawdzie stosunkowo dużej inwestycji początkowej, następnie jednak posłuży Ci przez wiele lat. Woltair udziela 25-letniej gwarancji na działanie paneli fotowoltaicznych zapewniającej, że w tym okresie czasu ich wydajność nie spadnie poniżej 80%

Woltair udziela 25-letniej gwarancji na działanie paneli fotowoltaicznych

Nie oznacza to jednak, że po zakończeniu gwarancji Twoje panele przestaną produkować energię -  będą one nadal dobrze funkcjonować również w kolejnych latach, tracąc około 0,7% swojej wydajności rocznie. W ramach naszych usług otrzymasz także wydłużoną gwarancję na falownik na okres 10 lat. Biorąc pod uwagę fakt, że dzięki fotowoltaice otrzymujesz darmową energię elektryczną, zwrot z tej inwestycji szacowany jest na około 6-⁠8 lat.

Ekologiczna eksploatacja bez szkodliwej emisji

Fotowoltaika produkuje energię elektryczną, nie wytwarzając przy tym żadnych szkodliwych emisji. Dotyczy to również jej połączenia z pompą ciepła, czyli nowoczesnym ekologicznym urządzeniem energetycznym. Za takie rozwiązanie w Twoim gospodarstwie domowym podziękuje Ci nie tylko Twój portfel, ale także środowisko.

Fotowoltaika i pompa ciepła uważane są za idealne połączenie

Co więcej, wymóg instalacji paneli fotowoltaicznych będzie stopniowo rozszerzany, a Unia Europejska dąży do tego, aby od roku 2029 każdy nowo wybudowany dom rodzinny obowiązkowo posiadał własną mikroinstalację fotowoltaiczną. Uzyskując energię elektryczną przy pomocy paneli, każdym wyprodukowanym 1kW zredukujesz około 900 kg emisji CO2 w skali roku. 

Wsparcie finansowe w formie dotacji

Decydując się własną mikroinstalację fotowoltaiczną warto skorzystać z rządowego programu dofinansowania o nazwie Mój Prąd, dzięki któremu otrzymasz dotację nie tylko na zakup, montaż i odbiór nowej mikroinstalacji fotowoltaicznej, ale także na magazyn ciepła i chłodu, magazyn energii elektrycznej czy inteligentny system zarządzania energią w domu (HEMS/EMS). 

Możesz otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd

Maksymalne dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd wynosi obecnie 20 500 zł, a my za darmo zajmiemy się za Ciebie całym procesem składania wniosku. 

Fotowoltaika w ostatnich latach

Zainteresowanie fotowoltaiką zaczęło szczególnie wrastać w roku 2020, wraz z początkiem pandemii. To właśnie wtedy większość z nas została zmuszona do spędzania całych dni w domu, co wielu postanowiło wykorzystać na wykonanie planowanych lub długo odkładanych remontów i modernizacji, a instalacja paneli fotowoltaicznych stanowiła częsty element tychże prac. Trend ten utrzymał się również w 2021 roku, o czym szczegółowo pisaliśmy w artykule Dlaczego warto kupić fotowoltaikę do końca 2021 roku?

Czy fotowoltaika opłaci się każdemu?

Można śmiało stwierdzić, że właściwie zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna opłaci się niemal każdemu właścicielowi nieruchomości, która nie wykazuje żadnych przeciwwskazań do umieszczenia na niej mikroinstalacji. Co więcej, panele fotowoltaiczne można zamontować na prawie wszystkich rodzajach dachów o różnym nachyleniu (łącznie z instalacją poziomą i pionową). Wyjątek stanowią te, które są pokryte otuliną, eternitem, pleksą czy poliwęglanem. 

Panele fotowoltaiczne możesz zamontować również na ścianie domu lub  dachu garażu

Pamiętaj jednak, że dach domu to nie jedyne miejsce, gdzie mogą zostać zamontowane panele słoneczne. Świetne sprawdzi się także np. dach garażu czy stodoły. Warunkiem jest, aby obiekt ten znajdował się na działce należącej do danego domu jednorodzinnego.

Pomimo tego, iż właściwa orientacja paneli fotowoltaicznych na dachu domu odgrywa istotną rolę w uzyskaniu maksymalnej ilości energii z promieniowania słonecznego, tak naprawdę każda strona, z wyjątkiem północnej, będzie odpowiednia. Najwięcej energii uzyskasz wprawdzie dzięki panelom skierowanym na południe, jednak różnica w ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w skali roku nie będzie ostatecznie tak znacząca.

 Każda orientacja, z wyjątkiem północnej strony, będzie odpowiednia dla zamontowania paneli

Bierzesz pod uwagę możliwość sprzedaży swojej nieruchomości w bliższej lub dalszej przyszłości, dlatego nie chcesz kupować fotowoltaiki w obawie, że inwestycja ta nie zwróci się do tego czasu? Bez obaw - nieruchomość z instalacją fotowoltaiczną posiada znacznie wyższą wartość, dzięki czemu w przypadku sprzedaży zainwestowane pieniądze zdecydowanie do Ciebie wrócą. 

Dzięki fotowoltaice od Woltair:

  • Zaoszczędzisz nawet 50% na energii elektrycznej.
  • Będziesz produkować własny prąd przez 9 miesięcy w roku, w rezultacie uniezależniając się od dystrybutorów energii elektrycznej.
  • Otrzymasz 25 lat gwarancji na wydajność paneli oraz przedłużoną gwarancję na falownik na okres 10 lat.
  • Wdrożenie nastąpi w ciągu 4-5 tygodni. Posiadamy własny zespół doświadczonych techników.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub pragniesz umówić się na spotkanie z naszym ekspertam Woltair, nie wahaj się z nami skontaktować.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?