Dlaczego warto kupić fotowoltaikę do końca 2021 roku?

Dlaczego warto kupić fotowoltaikę do końca 2021 roku?

Stoją za tym głównie korzyści, jakie przynosi domowa elektrownia - wolność, niezależność, czystsze środowisko i, co najważniejsze, oszczędności.

Stoją za tym głównie korzyści, jakie przynosi domowa elektrownia - wolność, niezależność, czystsze środowisko i, co najważniejsze, oszczędności.

Postęp technologiczny idzie do przodu

Wielu z nas uświadomiło już sobie, że pod wieloma względami nie musimy żyć tak, jak żyło się 40 lat temu. Dlatego coraz więcej osób stawia na przyszłość pod znakiem niezależności, bez konieczności szukania tańszego dostawcy energii. 

W przypadku paneli fotowoltaicznych możemy zaobserwować nieustanny rozwój technologiczny

Ponadto, wraz z ciągłym ulepszaniem technologii, elektrownia na dachu opłaca się bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Rozwój technologiczny już teraz jest na tak wysokim poziomie, że musisz odwlekać decyzji przez kolejne dziesiątki lat. Panele słoneczne zwiększyły swoją wydajność, a dla Ciebie oznacza to tylko jedno - otrzymasz więcej energii na tej samej powierzchni.

Jeszcze niedawno panele posiadały moc 210 Wp. Obecnie najczęściej można kupić panele o mocy 400-455 Wp.

Ceny energii gwałtownie rosną

Gwałtowny wzrost cen prądu i gazu jest nieunikniony, a temat ten jest często poruszany przez media. W roku 2021 cena za 1kWh prądu w Polsce wynosi 0,69 zł - 0,78 zł, a przedział ten odnosi się do całego kraju oraz taryfy G11. W przyszłym roku za prąd zapłacimy jeszcze więcej. Niestety, to nie wszystko. Zdaniem ekspertów w najbliższych latach cena gazu wzrośnie nawet o ponad 100%.

Możemy oczekiwać stałych podwyżek cen prądu 

Ani rosnące ceny, ani szukanie tego najlepszego i najtańszego dostawcy prądu na następny okres, nie muszą być już dłużej Twoim problemem - istnieje bowiem rozwiązanie, które jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Domowa elektrownia fotowoltaiczna zapewni Ci spokój, samowystarczalność oraz życie w sposób przyjazny środowisku. 

Montaż paneli fotowoltaicznych w zimie to nie problem

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane również w okresie zimowym.

Panele fotowoltaiczne można zamontować również w zimie

 Jedynie w przypadku zbyt dużych mrozów, wykonanie instalacji może zostać przesunięte o kilka dni.

Dotacje do fotowoltaiki w sezonie 2021/2022

Rządowe programy dotacji do fotowoltaiki umożliwiają składanie wniosków również w tym roku. W przypadku programu “Mój Prąd” masz czas do 22 grudnia, a kwota dotacji na jedną instalację może wynieść aż 3000 zł. 

Skorzystaj z dotacji w celu obniżenia kosztów inwestycji 

Planujesz montaż fotowoltaiki i pompy ciepła? W takim razie zapoznaj się z kolejnym programem o nazwie “Czyste powietrze”, gdzie na całą inwestycję możesz otrzymać nawet 37 tysięcy złotych, a wniosek możesz złożyć w dowolnym momencie.

 

Uzyskaj lepszą jakość życia

Dzięki domowej elektrowni fotowoltaicznej uzyskasz upragnioną niezależność. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie natomiast zużywanie jak największej ilości wyprodukowanej energii elektrycznej bezpośrednio w Twoim domu. 

Instalacja musi zostać zaprojektowana zgodnie z indywidualnymi potrzebami gospodarstwa domowego

Kluczową rolę odgrywa tutaj właściwy projekt instalacji, wykonany na podstawie indywidualnych potrzeb całego gospodarstwa domowego. Całkowite wykorzystanie potencjału dachu i montaż fotowoltaiki o jak największej mocy, może zapewnić Ci maksymalną samowystarczalność

Magazynowanie energii 

Panele wytwarzają najwięcej energii w ciągu dnia, dlatego w celu korzystania z wytworzonej energii po zmroku, musimy zastosować jej akumulację. 

Dzięki akumulacji możesz korzystać z wyprodukowanej energii również po zmroku

Istnieje tutaj kilka dostępnych opcji - na przykład akumulator do instalacji fotowoltaicznej, bojler elektryczny wykorzystujący wytworzoną energię do podgrzewania wody lub wirtualne magazynowanie energii

Zalety magazynowania energii w akumulatorze

  • Gospodarstwo domowe w znacznie mniejszym stopniu zależne od sieci dystrybucyjnej,
  • Możliwość czerpania energii o każdej porze dnia i nocy,
  • Wygoda użytkowania w pełni bezpiecznego, automatycznego, bezobsługowego i niezależnego systemu,
  • Rezerwa energii na wypadek awarii sieci energetycznej.

Jak działa fotowoltaika z akumulacją energii?

Energia wytworzona przez elektrownię fotowoltaiczną umieszczoną na dachu Twojego domu, przepływa dwoma gumowymi przewodami do falownika, który zamienia prąd stały na prąd zmienny (prąd w gniazdku). 

Przykład akumulatora podłączonego do falownika

W ten sposób może on być od razu wykorzystany przez sprzęt znajdujący się w Twoim domu. Jednocześnie falownik jest podłączony do akumulatora, w którym energia elektryczna jest automatycznie magazynowana w przypadku, gdy w danym momencie nie została ona od razu zużyta.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika opłaci się praktycznie w każdym domu - jeśli nie dzisiaj, to na pewno w najbliższej przyszłości. Ceny energii wciąż rosną, dlatego instalacja paneli fotowoltaicznych to obecnie najlepsze rozwiązanie w tej sytuacji.  

Ze względu na rosnące ceny energii panele fotowoltaiczne opłacają się coraz bardziej

Również komponenty fotowoltaiki mogą w najbliższym czasie stać się droższe, dlatego nie warto zwlekać z decyzją o jej zakupie. Aby domowa elektrownia fotowoltaiczna spełniła wszelkie oczekiwania, ważny jest jej właściwy projekt uwzględniający potrzeby i przyszłość Twojego gospodarstwa domowego. 

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę

Twoja inwestycja zwróci się, ponieważ nie będziesz musieć pobierać energii elektrycznej od dystrybutora. Okres zwrotu wynosi zazwyczaj 7 - 10 lat. Jednak wraz z rosnącymi cenami energii elektrycznej i postępem technologicznym, inwestycje w fotowoltaikę zwracają się coraz szybciej. 

Czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę wynosi średnio od 7 do 10 lat

Należy również zaznaczyć, że  na zwrot inwestycji w fotowoltaikę ma wpływ zużycie w Twoim gospodarstwie domowym, cena energii elektrycznej, rozmiar elektrowni (moc elektrowni) i wybrany sposób akumulacji wyprodukowanej energii.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Jeśli masz jakieś pytania, na które wciąż nie znalazłeś odpowiedzi, skontaktuj się z nami! 

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?