Dlaczego warto zainwestować w baterię przy zakupie fotowoltaiki?

Dlaczego warto zainwestować w baterię przy zakupie fotowoltaiki?

Coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych w Polsce zastanawia się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej, a wraz z tym rodzi się wiele pytań. Jedno z nich jest kluczowe: Co niesie ze sobą decyzja o zakupie baterii do fotowoltaiki?

Coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych w Polsce zastanawia się nad zakupem instalacji fotowoltaicznej, a wraz z tym rodzi się wiele pytań. Jedno z nich jest kluczowe: Co niesie ze sobą decyzja o zakupie baterii do fotowoltaiki?

Zalety fotowoltaiki z magazynowaniem energii w baterii

Elektrownia fotowoltaiczna z baterią oferuje wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • dzięki baterii do systemu solarnego maksymalnie wykorzystasz wyprodukowaną energię elektryczną.
  • możesz otrzymać wyższą dotację na fotowoltaikę.
  • Twoje gospodarstwo domowe będzie (prawie) niezależne od sieci dystrybucyjnej.
  • magazyn energii do fotowoltaiki umożliwia korzystanie z energii o każdej porze dnia i nocy.
  • docenisz w pełni automatyczny, bezobsługowy i niezależny system solarny z baterią.
  • pewność zasilania w przypadku awarii sieci.

Baterie litowe do fotowoltaiki 

Obecnie stosuje się niemal wyłącznie baterie litowe. Wcześniej używane akumulatory ołowiowe mają krótszą żywotność, są cięższe i zajmują więcej miejsca; z drugiej strony są jednak tańsze. Baterie litowe do instalacji fotowoltaicznych występują w różnych wariantach – przede wszystkim baterie litowo-jonowebaterie litowo-żelazowo-fosforanowe, które są obecnie najczęściej używane, ponieważ charakteryzują się długą żywotnością, bezpieczeństwem eksploatacji oraz stabilnością nawet przy wahaniach temperatury.

Bateria do PV zrównoważy wahania pogody oraz pory dnia i nocy

Produkcja energii przez panele fotowoltaiczne zupełnie inaczej wygląda po zmroku, a inaczej w słoneczne południe. Aby móc korzystać z wyprodukowanej energii także w czasie, gdy fotowoltaika nie pracuje, służy jej magazynowanie w bateriach do systemów solarnych.

Szybszy zwrot z inwestycji w fotowoltaikę z baterią

Wyższe oszczędności dzięki panelom fotowoltaicznym z baterią przekładają się na szybszy zwrot z inwestycji w instalację. Obecnie czas zwrotu wynosi od 2 do 7 lat. Średnia cena fotowoltaiki dla domu rodzinnego wynosi obecnie od 40 do 50 tysięcy zł, natomiast cena baterii do fotowoltaiki to około 20 tysięcy zł z VAT (przy pojemności 3,55 kWh).

Rozmiar baterii fotowoltaicznej

Jak dużą pojemność powinien mieć magazyn energii? Rozmiar baterii fotowoltaicznej będzie zależeć od zapotrzebowania energetycznego Twojego gospodarstwa domowego. Zazwyczaj na każdy zainstalowany 1 kWp paneli wybiera się magazyn energii o pojemności 2 kWh; pojemność magazynu powinna być projektowana przynajmniej w stosunku 1:1 do mocy systemu. Skorzystaj z naszego kalkulatora online, aby natychmiast dowiedzieć się, jakie rozwiązanie z magazynem energii będzie odpowiednie dla Twojego domu i ile taki system będzie kosztował. 

Żywotność baterii dla instalacji fotowoltaicznych 

Baterie dla fotowoltaiki stanowią relatywnie dużą część budżetu potrzebnego na całą instalację. Dlatego na pewno interesuje Cię, jak długo wytrzymają. Gwarancja na baterie wynosi 10 lat, jednak ich rzeczywista żywotność jest znacznie dłuższa, sięgająca od 15 do nawet 25 lat. 

Żywotność baterii jest również uzależniona od liczby cykli ładowania (bateria wysokiej jakości wytrzyma co najmniej 6 000 cykli), głębokości rozładowania (głębokie rozładowania skracają żywotność baterii) oraz warunków klimatycznych (wysokie wahania temperatury i wysoka wilgotność powietrza niekorzystnie wpływają na baterie).

Bateria do fotowoltaiki zapewnia większą niezależność 

Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu instalacji fotowoltaicznej z magazynowaniem energii w bateriach maksymalnie wykorzystasz nadwyżki wyprodukowanej energii w Twoim domu. Dzięki temu korzystanie z energii z sieci dystrybucyjnej nie będzie konieczne lub będzie się to zdarzać minimalnie (na przykład zimą). Zużycie energii w miejscu instalacji fotowoltaiki zawsze jest najbardziej opłacalne, choć istnieją też inne opcje jej wykorzystania, np. jej sprzedaż.

Czy magazyn energii do fotowoltaiki może przechować energię z lata na zimę?

Systemy solarne z bateriami służą do bilansowania dziennego zużycia energii, a nie do długoterminowego przechowywania. Zgromadzona energia w litowej baterii do fotowoltaiki jest zazwyczaj wykorzystywana tego samego dnia lub w ciągu kilku następnych dni.

Gdzie będzie przechowywana bateria fotowoltaiczna? 

Magazyn energii często instaluje się w pobliżu falownika w pomieszczeniu technicznym lub garażu. Zakazane jest montowanie w drogach ewakuacji jak korytarz.

Czy przestrzeń z akumulatorem solarnym musi być wentylowana? 

Przestrzeń, w której będzie przechowywana bateria do instalacji fotowoltaicznej, nie wymaga wentylacji. Wystarczy umieścić ją w stabilnym środowisku, gdzie temperatura będzie utrzymywać się w zakresie 10–45 °C, a bateria nie będzie znajdować się w pobliżu materiałów łatwopalnych ani nie będzie narażona na zalanie wodą. 

Jak pracuje elektrownia słoneczna z baterią? 

Energia ze słońca przepływa przewodami do falownika, który przekształca prąd stały na prąd przemienny (prąd w gniazdku), wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych. Falownik jest jednocześnie połączony z baterią fotowoltaiczną, do której automatycznie trafia momentalnie niewykorzystana energia.

Jeśli interesuje Cię tematyka fotowoltaiki, zapoznaj się także z naszymi innymi artykułami. Doradzimy Ci, czym się kierować przy wyborze paneli fotowoltaicznych lub jak wybrać najlepszego producenta. Masz pytania dotyczące elektrowni słonecznej z baterią? Nie wahaj się zapytać ekspertów Woltair, którzy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i udzielą rady. Skontaktuj się z nami już dziś.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?