Dofinansowanie do pompy ciepła - jak je uzyskać? Aktualne informacje 2021

Dofinansowanie do pompy ciepła - jak je uzyskać? Aktualne informacje 2021

Istnieje kilka opcji dofinansowania do pompy ciepła, z których możesz skorzystać. Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, jaką pomoc finansową możesz otrzymać i Ty. 

Istnieje kilka opcji dofinansowania do pompy ciepła, z których możesz skorzystać. Zapoznaj się z poniższym artykułem i sprawdź, jaką pomoc finansową możesz otrzymać i Ty. 

Ogólnopolski program “Czyste Powietrze”

Dzięki skorzystaniu z tego programu możesz znacznie obniżyć koszty inwestycyjne. Wysokość otrzymanego dofinansowania zależy nie tylko od wielkości inwestycji, ale również od dochodów. Program oferuje podstawowy oraz podwyższony poziom dofinansowania, a Ty musisz spełnić kilka warunków, aby sięgnąć po któryś z nich. 

Kto może skorzystać z programu?

 • Właściciel lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą, którzy dokonują termomodernizacji budynku.

Jaki jest zakres wsparcia?

 • Dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

O czym należy pamiętać?

 • Instalacja nie może zostać wykonana w nowobudowanym budynku.
 • Dofinansowanie można uzyskać na projekty zakończone, w trakcie realizacji lub jeszcze nie rozpoczęte.
 • Podpisanie umowy musi nastąpić do końca 2027 roku.
 • Swój projekt musisz skończyć do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie. 
 • Do programu włączone są również banki - możliwość uzyskania pożyczki czy kredytu.

Jak złożyć wniosek?

 • Wniosek można złożyć w dowolnym momencie.
 • Istnieje możliwość złożenia papierowego wniosku w urzędzie, jak również e-wniosku przez Internet.
 • Aby szczegółowo zapoznać się z procesem składania wniosku zarówno w urzędzie, jak i online, zapraszamy na stronę: https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/

Ile mogę otrzymać?

 • Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania, w zależności od wielkości oraz rodzaju wykonanego projektu. 
Szczegółowe informacje na temat programu “Czyste Powietrze” dostępne są na stronie: https://czystepowietrze.gov.pl

Aby upewnić się, czy możesz ubiegać się o dotację oraz ile ona wyniesie, skorzystaj z kalkulatora dotacji.

Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Kolejną opcją jest dofinansowanie z WFOŚiGW. Z programów mogą skorzystać zarówno osoby prywatne, jak i firmy czy spółdzielnie mieszkaniowe, a formą dofinansowania może być dotacja, pożyczka bądź dotacjo-pożyczka. Programy te są lokalne, a ich warunki różnią się w zależności od regionu.  Dlatego najlepiej zaczerpnąć szczegółowych informacji bezpośrednio w urzędzie gminy.

Warto mieć na uwadze, że w programach regionalnych bierze udział mniej osób niż w programach ogólnokrajowych, a ich specyfika jest zazwyczaj lepiej dopasowana do potrzeb mieszkańców danej lokalizacji.

Aby dowiedzieć się więcej, możesz również odwiedzić stronę internetową WFOŚiGW danego województwa. 

Ulga termomodernizacyjna, czyli odliczenie wykonanej instalacji  od podatku

Rządowy program wspierający walkę z zanieczyszczeniem powietrza obejmuje nie tylko dotacje czy pożyczki. Kolejną opcją jest możliwość odliczenia wykonanej instalacji od podatku, z którego można korzystać od sezonu rozliczeniowego 2020. Tak zwana ulga termomodernizacyjna pozwala właścicielom domów na odliczenie zakupu oraz montażu pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych od podatku dochodowego. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

 • Podatnik - właściciel lub współwłaściciel domu jednorodzinnego, który dokonał jego termomodernizacji.
 • Poniesione nakłady można odliczyć od podatku, bez względu na to, według jakiej skali podatkowej się rozliczasz.

Jakie warunki musi spełniać budynek?

 • Musi być to budynek wolnostojący, lub dom w zabudowie szeregowej, bliźniaczej bądź grupowej, stanowiący samodzielną całość, o charakterze mieszkalnym i jednorodzinnym.
 •  W budynku mogą znajdować się maksymalnie dwa lokale mieszkalne.
 • Budynek może zawierać lokal użytkowy, jednak jego powierzchnia całkowita nie może przekraczać 30% powierzchni domu.
 • Budynek musi być już wybudowany i użytkowany - ulga nie przysługuje na budynki w trakcie budowy. 

Ile można odliczyć od podatku?

 • Kwota ulgi podatkowej na wykonaną instalację może wynieść maksymalnie 53 tys. zł, a przyznawana jest ona na osobę, nie na inwestycję - dzięki temu każdy z współwłaścicieli budynku może skorzystać z ulgi.

Co jest podstawą odliczenia?

 • Odliczenia dokonuje się na podstawie faktur za wydatki poniesione na rzecz termomodernizacji, na których widnieje imię osoby ubiegającej się o ulgę.
 • Liczy się kwota brutto wraz z VAT, o ile podatek nie został już odliczony.
 • Faktura powinna być wystawiona po 1 stycznia 2019 roku.
 • Można odliczyć również te wydatki na instalację fotowoltaiczną, które zostały sfinansowane pożyczką bądź kredytem.

Warto pamiętać, że:

 • Ulga nie obejmuje kosztów, których podatnik nie poniósł,  dzięki skorzystaniu z refundacji lub dotacji, lub gdy poniesione podatki zostały już zwrócone w ramach któregoś z programów.
 • Od dochodu nie odliczamy kosztów, które zostały pokryte w ramach dotacji - kwotę do odliczenia od podatku należy pomniejszyć o tę dotację.
 • Jeżeli w pierwszym roku podatkowym nie uda nam się odliczyć całej sumy, możemy ją odliczać od dochodu przez kolejne 6 lat, aż do odliczenia pełnej kwoty wydatków na instalację.
 • Korzystanie z ulgi podatkowej nie wyklucza możliwości otrzymania wsparcia finansowego z innych programów.
 • Przedsięwzięcie musi zostać zakończone w okresie 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. 

Finansowanie pompy ciepła za pomocą EKO Kredytu

Nie posiadasz wystarczających środków do zrealizowania inwestycji? Nic prostszego. Istnieje bowiem możliwość otrzymania tak zwanego Zielonego Kredytu na zakup pompy ciepła, oferowanego przez niektóre banki. Możemy tutaj liczyć na korzystne warunki, takie jak optymalny okres spłaty przy minimum formalności czy oprocentowanie niższe, niż w przypadku zwykłego kredytu. Niektóre banki nie pobierają również w tym przypadku prowizji.

Trudno jednoznacznie opisać wszelkie warunki uzyskania EKO Kredytu, ponieważ różnią się one nieco w zależności od wybranego banku. Warto mieć na uwadze, że kredyt ten przyznawany jest jedynie na inwestycje związane z budownictwem energooszczędnym lub pasywnym, które mają na celu pozytywny wpływ na środowisko.

Zielony Kredyt możesz uzyskać na przykład w banku ING, PKO BP, Alior Banku czy w Banku Spółdzielczym. 

Zastanawiasz się, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze? 

Przy wyborze tej najlepszej opcji warto pamiętać nie tylko o indywidualności i specyfice Twojego projektu, ale również o warunkach każdego z programów, które nie zawsze są takie same. Już na etapie planowania inwestycji należy wziąć pod uwagę kilka istotnych rzeczy:

 • programy regionalne - bierze w nich udział mniej osób niż w programach ogólnokrajowych, a ich specyfika może być lepiej dopasowana do potrzeb mieszkańców danej lokalizacji, 
 • forma pomocy - możesz otrzymać bezzwrotną dotację, czy odliczenie wydatków od dochodu,
 • kwoty dofinansowania - różnią się w zależności od programu, wielkości inwestycji oraz dochodów,
 • nabór wniosków - możesz spotkać się z całorocznym naborem, bądź z góry określoną datą ostatecznego złożenia wniosku,
 • czas realizacji projektu - w niektórych przypadkach wniosek składa się po zakończeniu projektu, w innych natomiast składa się go przed rozpoczęciem realizacji projektu.

Masz w planie wykonanie bardziej kompleksowego projektu? Pamiętaj, że program “Czyste powietrze” łączy ze sobą możliwość wymiany nieefektywnego źródła ciepła oraz instalacji paneli słonecznych, a także przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?