Czyste Powietrze 2022: zmiany, nowości i najważniejsze informacje

Czyste Powietrze 2022: zmiany, nowości i najważniejsze informacje

O jego popularności świadczy choćby fakt, iż od roku 2018 zostało złożonych prawie 390 tysięcy wniosków, a wypłacone do tej pory dofinansowanie przekroczyło już 2 miliardy złotych

O jego popularności świadczy choćby fakt, iż od roku 2018 zostało złożonych prawie 390 tysięcy wniosków, a wypłacone do tej pory dofinansowanie przekroczyło już 2 miliardy złotych

Dzięki programowi Czyste Powietrze możesz znacznie obniżyć koszty inwestycji, między innymi do pompy ciepła, a skorzystać z niego możesz również w tym roku. Co jednak musisz wiedzieć zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku?

Trzy części programu Czyste Powietrze

Wraz z nadejściem nowego roku wystartowała III część programu Czyste Powietrze, umożliwiająca wymianę ogrzewania i termomodernizację również najmniej zamożnym osobom. W związku z tym program obecnie dzieli się na trzy części:

1) Część pierwsza - podstawowy poziom dofinansowania wynoszący maksymalnie 30 tys. złotych, przeznaczony dla osób z rocznym dochodem sięgającym do 100 tys. zł.

2) Część druga - rozszerzony poziom dofinansowania wynoszący maksymalnie 37 tys. złotych, przeznaczony dla gospodarstw domowych, w których przeciętny miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1564 zł w przypadku gospodarstw wieloosobowych, bądź 2189 zł w gospodarstwach jednoosobowych.

3) Część trzecia - najwyższy poziom dofinansowania wynoszący maksymalnie 69 tys. złotych dotacji przy 90% kosztów kwalifikowanych. W przypadku gospodarstwa wieloosobowego przeciętny miesięczny dochód na osobę nie może przekraczać 900 zł, natomiast w gospodarstwe jednoosobowym dochód ten musi wynosić nie więcej niż 1260 zł. 

Źródło: https://czystepowietrze.gov.pl

Trzecia część programu - co warto wiedzieć?

  • W ramach trzeciej części programu Czyste Powietrze o wsparcie mogą ubiegać się także osoby pobierające zasiłek stały lub okresowy, zasiłek rodzinny lub specjalny zasiłek opiekuńczy.
  • Trzecia część programu oznacza ułatwienie prowadzenia inwestycji - w przeciwieństwie do części pierwszej i drugiej, liczba transz rozliczeń i wypłat dotacji została tutaj zwiększona do pięciu.
  • Kredyt Czyste powietrze nie jest dostępny w tej części programu.
  • Trzecia część programu Czyste Powietrze jest podzielona na II etapy - pierwszy z nich rozpoczął się 25 stycznia bieżącego roku. 

Jakie zmiany dotyczą całego programu Czyste Powietrze w 2022 roku?

Decydując się na złożenie wniosku w bieżącym roku warto mieć na uwadze kilka zmian, które obowiązują od 25 stycznia we wszystkich częściach programu. 

Obecnie Czyste Powietrze uwzględnia wymianę starego pieca także na kocioł dwupaliwowy zgazowujący drewno i spalający pellet drzewny. Co więcej, korzystając z programu Czyste Powietrze możemy jednocześnie wziąć udział w gminnym programie parasolowym, w którym wnioskodawca nie zostaje właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości. 

Dzięki dotacji możesz obniżyć koszt inwestycji do nowej pompy ciepła

Ze względów bezpieczeństwa musimy natomiast liczyć się z wyższymi wymaganiami dla przewodów kominowych w sytuacji, gdy posiadamy kocioł na paliwo stałe. Właściciele gospodarstw domowych nie muszą już również martwić się opóźnieniami rozliczenia spowodowanymi przesunięciem daty przyłączenia gazu przez operatora - w tym wypadku w ramach programu umożliwiony zostanie dłuższy okres realizacji projektu. 

Pragniesz dowiedzieć się więcej?

Jeżeli pragniesz dowiedzieć się więcej na temat programu, odwiedź oficjalną stronę Czyste Powietrze. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, materiały do pobrania, a także dodatkowe narzędzia - na przykład kalkulator dotacji.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?