Żywotność pompy ciepła - jak ją przedłużyć

Żywotność pompy ciepła - jak ją przedłużyć

Czy pompa ciepła zepsuje się, zanim odzyskasz zainwestowane w nią środki? To częsty stres tych, którzy rozważają zakup nowego źródła ogrzewania. Jeśli zwrócisz uwagę na poniższe sześć punktów, zapewnisz sobie niezawodne ogrzewanie bez zmartwień na wiele lat.

Czy pompa ciepła zepsuje się, zanim odzyskasz zainwestowane w nią środki? To częsty stres tych, którzy rozważają zakup nowego źródła ogrzewania. Jeśli zwrócisz uwagę na poniższe sześć punktów, zapewnisz sobie niezawodne ogrzewanie bez zmartwień na wiele lat.

Czynniki wpływające na żywotność pompy ciepła

Oczywiste jest, że nie wszystkie pompy ciepła mają taką samą trwałość. Żywotność urządzenia zależy głównie od następujących czynników:

  • Typ pompy ciepła. Różne rodzaje urządzeń mają zasadniczo różną trwałość. Najdłuższą żywotnością charakteryzują się pompy ciepła solanka-woda, które zwykle działają ponad 20 lat. Bardzo dobrze radzą sobie również popularne pompy ciepła powietrze-woda, które mają żywotność krótszą o około 20%.
  • Jakość wykonania pompy. Jasne jest, że tanie modele nie wytrzymają długo. Dlatego warto inwestować w wysokiej jakości, sprawdzone marki, na których można polegać.
  • Odpowiedni dobór pompy. Optymalna wydajność pompy ciepła zapewnia, że urządzenie jest dostosowane do potrzeb energetycznych gospodarstwa domowego, nie obciążając nadmiernie sprężarki. Moc pomp ciepła typu on-off jest według europejskiego standardu dobierana na 80% strat cieplnych domu, aby pompa nie włączała się i wyłączała zbyt często (nie taktowała) przy wyższych temperaturach zewnętrznych. Pompy ciepła inwerterowe są dobierane na 100% pokrycie strat cieplnych obiektu. Ryzyko taktowania jest znikome, ponieważ moc sprężarki podlega płynnej regulacji. Prawidłowe wymiarowanie optymalizuje liczbę startów sprężarki – kluczowego elementu systemu. Jeśli pompa jest niedowymiarowana, tj. ma niższą moc, niż jest potrzebna do pokrycia potrzeb ogrzewania, sprężarka jest nadmiernie obciążana, co może spowodować jej szybką awarię.
  • Prawidłowy montaż. Dlatego bardzo ważne jest wybranie niezawodnej firmy instalacyjnej z odpowiednio przeszkolonymi technikami, którzy przestrzegają prawidłowych zasad montażu.
  • Serwis pompy ciepła. Dbając o swoje urządzenie właściwie, po przez regularnie prowadzoną konserwację i serwis istotnie wydłużasz jego żywotność. Wczesne wykrycie wad i ich usunięcie pozwala ograniczyć przyszłe potencjalne koszty poważnych awarii. Więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu.
  • Intensywność użytkowania. To, czy używasz pompy ciepła tylko do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody, a może nawet latem do chłodzenia domu, oczywiście wpływa na jej żywotność, ponieważ jest bardziej obciążona i „działa” zasadniczo przez cały rok.

Średnia żywotność pompy ciepła

Średnia żywotność pompy ciepła powietrze-woda zwykle szacowana jest na około 15 lat. Jednak przy starannej konserwacji i wysokiej jakości serwisie nie jest wyjątkiem, że pompa ciepła może funkcjonować nawet kilka lat dłużej. Nasz ekspert twierdzi: „Gdy pompa ciepła jest prawidłowo zamontowana, a cały system odpowiednio dobrany, urządzenie powinno działać bez problemów przez 15 lat. Osobiście mam w domu pompę ciepła już 13 lat bez żadnej awarii.”

Jak przedłużyć żywotność pompy ciepła

Chcesz przedłużyć żywotność swojej pompy ciepła? Zapewnij jej coroczne przeglądy serwisowe i konserwację. Taka kontrola nie tylko pozwala na wczesne wykrycie ewentualnej usterki w jej początkowej fazie, ale również pozwala serwisantowi zoptymalizować działanie urządzenia. Prawidłowo skonfigurowana pompa ciepła jest nie tylko maksymalnie efektywna, co przekłada się na niskie koszty eksploatacji.

Regularne serwisowanie może znacząco przedłużyć jej żywotność. Jest to kluczowe dla urządzenia, które wymaga stosunkowo dużych początkowych inwestycji. U niektórych marek przeprowadzanie regularnych przeglądów w okresie gwarancji jest nawet warunkiem zachowania jej ważności.

Jak wspomnieliśmy, żywotność sprężarki w pompie można przedłużyć, redukując liczbę cyklów jej załączeń. Wybierając model z inwerterem i zwiększając zład wody, w której można akumulować ciepła, można zmniejszyć obciążenie sprężarki i przedłużyć jej żywotność. Prawidłowo dobrany zbiornik buforowy (o ile jest konieczny) wody jest zatem kluczowy dla funkcjonalności i trwałości pompy ciepła oraz pomaga uniknąć wielu problemów.

Jak rozpoznać, że pompa nie działa optymalnie

Pompa ciepła nie wymaga specjalnego nadzoru. Jednak warto czasami monitorować jej działanie. Może to pomóc zauważyć pierwsze oznaki, gdy urządzenie przestaje działać tak, jak powinno. Ekspert radzi: „Od czasu do czasu sprawdź komunikaty na wyświetlaczu, czy pompa nie jest w trybie błędu i przynajmniej orientacyjnie monitoruj zużycie energii elektrycznej. Może się zdarzyć, że pompa ‘wpadnie’ w tryb awarii, a aby zachować komfort cieplny, włączy się pomocnicze źródło ciepła, na przykład grzałka elektryczna, co drastycznie zwiększa koszty ogrzewania i podgrzewania wody.”

Niewystarczająca temperatura w domu, zwiększone zużycie energii elektrycznej, nadmierny hałas jednostki zewnętrznej lub nieregularna praca mogą sygnalizować problem. W takim przypadku natychmiast skontaktuj się z działem serwisowym, zanim usterka stanie się poważniejsza i zagrozi Twojemu komfortowi cieplnemu.

Kiedy opłaca się pompę ciepła?

Zasięgnij porady eksperta, kiedy ekonomicznie opłaca się zamontować pompę ciepła. W grę wchodzi kilka czynników, w tym to, z jakiego źródła ciepła korzystasz w obecnej chwili. Zwrot z inwestycji w pompę ciepła należy dokładnie przeliczyć. Producenci często podają czysty zwrot finansowy z pompy ciepła na około siedem lat. Jednak wiele osób decyduje się na pompy ciepła również ze względu na komfort i korzyści ekologiczne, które są nie do przecenienia.

Rozszerzona gwarancja – Twoja pewność spokojnego snu

Jak już wspomniano, przy przestrzeganiu kilku zasad, pompa ciepła ma długą żywotność i w tym czasie zainwestowane środki kilkukrotnie zwrócą się w oszczędnościach na ogrzewaniu, nie mówiąc już o komforcie i zdrowym powietrzu w domu.

Oczywiście może się zdarzyć, że nawet w wysokiej jakości urządzeniu pojawi się jakaś usterka lub wadliwy komponent. W takim przypadku istnieje gwarancja oraz serwis pogwarancyjny. A jeśli chcesz zapewnić swojej pompie ciepła najwyższą jakość opieki i bezproblemową pracę, zalecamy wykupienie przy zakupie Rozszerzonej Gwarancji Woltair, którą można zawrzeć na maksymalnie 10 lat. Obejmuje ona nie tylko coroczne regularne przeglądy pompy i jej konserwację, ale także wszelkie potrzebne naprawy, materiały oraz dojazd technika serwisowego. Z Woltair masz pewność, że nic nie zagrozi ciepłu Twojego domu.

Pomożemy Ci wybrać pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną na miarę

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas pod numer +48 536 598 299 lub napisz na adres info@woltair.pl

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?