Wydajność pompy ciepła i jakie są koszty eksploatacji

Wydajność pompy ciepła i jakie są koszty eksploatacji


„W mrozach są bezużyteczne i się nie opłaci,” często słyszymy od przeciwników pomp ciepła. Zużycie energii przez pompę ciepła to wciąż gorący temat, zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się, czy jej zakup się opłaca. Jaki wpływ na wydajność pompy ciepła ma temperatura zewnętrzna? A jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła, gdy na zewnątrz jest temperatura znacznie poniżej zera?


„W mrozach są bezużyteczne i się nie opłaci,” często słyszymy od przeciwników pomp ciepła. Zużycie energii przez pompę ciepła to wciąż gorący temat, zwłaszcza dla tych, którzy zastanawiają się, czy jej zakup się opłaca. Jaki wpływ na wydajność pompy ciepła ma temperatura zewnętrzna? A jakie jest zużycie energii przez pompę ciepła, gdy na zewnątrz jest temperatura znacznie poniżej zera?

Do najczęstszych mitów, które krążą o pompach ciepła, należą:

  • Koszty eksploatacji pompy ciepła są wysokie. W końcu działa na prąd.
  • Pompa ciepła w mrozach nie funkcjonuje i przełącza się na źródło zapasowe, najczęściej grzałkę elektryczną, która ma wysokie zużycie prądu.

Te mity wynikają głównie z przestarzałych informacji i braku wiedzy o tym, jak naprawdę działa pompa ciepła. Przyjrzyjmy się więc wszystkiemu i przedstawmy fakty.

Zasada działania pompy ciepła

Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania i przenoszenia ciepła z jednego środowiska do drugiego – konkretnie pobieranie energii np. z powietrza zewnętrznego i transporcie jej na wyższy poziom dzięki wykorzystaniu właściwości termodynamicznych. Używa do tego specjalnego medium - czynnika chłodniczego - które w obiegu chłodniczym zmienia swoje właściwości fizyczne (szczegółowo przeczytasz o tym w artykule Jak działa pompa ciepła).

Dzięki temu, że pompa nie musi wytwarzać ciepła, a tylko je przenosi, potrzebuje do swojej pracy tylko niewielką ilość prądu. Około 25% energii czerpie więc z sieci, a pozostałe 75% pobiera z otoczenia, czyli z odnawialnych źródeł. Dlatego pompa ciepła:

  • osiąga efektywność do 350%
  • jest nawet do 4× efektywniejsza niż grzałka elektryczna
  • pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu w porównaniu do każdego innego źródła ciepła
  • jest bardzo ekologiczna, ponieważ podczas swojej pracy nie produkuje żadnych emisji
  • nie wymaga od ciebie żadnej konserwacji, zamawiania paliwa ani dokładania go do pieca

Porównanie wydajności różnych typów ogrzewania

Spójrz na tabelę efektywności różnych źródeł ogrzewania:
 

źródło ogrzewaniakocioł na stałe paliwo z procesem spalaniaatmosferyczny kocioł gazowykocioł elektrycznykondensacyjny kocioł gazowypompa ciepła
efektywność70%90%99%110%350%

Niezależnie od źródła ciepła aby ogrzać budynek do oczekiwanej temperatury należy dostarczyć tyle samo energii (chyba że zdecydujesz się na remont domu, który zmniejszy straty ciepła). Pompa ciepła dzięki swojej efektywności jednak znacząco redukuje zużycie energii.

Pompa ciepła – koszty eksploatacji

Jakie są roczne koszty ogrzewania pompą ciepła? Przykładowy dom, w III strefie klimatycznej (temperatura obliczeniowa) o powierzchni 150 m2, zamieszkały przez dwie osoby, docieplony styropianem o grubości 10 cm, w którym są grzejniki pobiera około 4500 kWh energii elektrycznej. W domu utrzymywana jest temperatura na poziomie 21 stopni. Przy stawce za energię na poziomie 0,89 zł brutto za kWh daje to koszty roczne na poziomie około 4000 zł brutto

Wydajność pompy ciepła przy różnych temperaturach

Pompa ciepła w swoim działaniu jest oczywiście uzależniona od temperatury. I to zarówno od temperatury zewnętrznego powietrza, jak i od tego, do jak wysokiej temperatury musi ogrzać wodę grzewczą. W nowoczesnych systemach grzewczych (zwłaszcza ogrzewanie podłogowe) wystarcza woda grzewcza do 35 °C; jeśli jednak podłączysz pompę ciepła do starszego typu grzejników, potrzebujesz temperaturę wody grzewczej sięgającą nawet 65–70 °C.

Chcesz wiedzieć, jak obliczyć wydajność pompy ciepła? Podczas porównywania różnych marek i modeli ważne jest, aby patrzeć na wartości w tych samych warunkach, czyli przy tej samej temperaturze zewnętrznej i tej samej temperaturze wody grzewczej.

Tabela zużycia energii przez pompę ciepła powietrze-woda Samsung EHS Mono HT Quiet 12 kW

 

temperatura wody grzewczej35 °C45 °C65 °C70 °C
temperatura zewnętrzna (°C)moc pompy (kW)pobór energii (kW)moc pompy (kW)pobór energii (kW)moc pompy (kW)pobór energii (kW)moc pompy (kW)pobór energii (kW)
1513,82,1813,962,9415,55,0716,015,78
1213,472,313,573,0815,125,2515,656,01
7122,3512314,495,3515,056,17
-211,974,23124,0314,46,4614,486,67
-711,954,47124,5113,776,6713,296,67
-15124,83125,5511,816,66116,67
-25125,83126,589,776,67--

Niezwodna wydajność nawet przy mrozach

Jak wynika z niezależnego badania, 24% klientów obawia się, że z pompą ciepła będzie im zimno w czasie mrozów. Ale jak pokazuje powyższa tabela, nie jest już aktualne twierdzenie, że pompa nie jest w stanie efektywnie funkcjonować przy niskich temperaturach zewnętrznych. Pompa ciepła będzie ogrzewać dom do wymaganej temperatury nawet przy temperaturach spadających do -25 °C, zachowując stabilną wydajność (oczywiście zależy to od konkretnego modelu).

Czy pompa ciepła się opłaca? I jak wybrać jej moc? Pozwól sobie niezobowiązująco doradzić

Zastanawiasz się, czy pompa ciepła naprawdę się opłaca? Karel Náprstek, szef rozwoju pomp ciepła, wyjaśnia: „Ogólnie można powiedzieć, że pompa ciepła nadaje się prawie do każdego domu; wyjątkiem są tylko bardzo dobrze izolowane obiekty z stratą cieplną do 3 kW. Dla nich pompa ciepła powietrze-woda jest niepotrzebnie kosztowną inwestycją z długim okresem zwrotu.”

Jaką moc pompy ciepła wybrać? Taką, aby pokryła stratę cieplną nieruchomości i mogła utrzymać w domu wymaganą temperaturę. Zbyt słaba pompa nie poradzi sobie z eksploatacją, a zbyt duża będzie miała niepotrzebnie wysokie koszty eksploatacyjne (i zakupowe).

Nie musisz jednak samodzielnie kalkulować kosztów, zwrotu inwestycji ani strat cieplnych domu. Zostaw techniczną stronę sprawy nam. Skontaktuj się z nami w celu umówienia osobistego spotkania. Przyjedziemy do Twojego domu i na podstawie szczegółowego pomiaru obliczymy, czy pompa ciepła się opłaca. Przygotujemy dla Ciebie za darmo najbardziej szczegółowy kosztorys na rynku z rzeczywiście ostateczną ceną, abyś wiedział, ile będzie Cię kosztować cała realizacja, łącznie z montażem i transportem.

Pompę ciepła z naszego magazynu zainstalujemy u Ciebie w ciągu 50 dni roboczych od zakończenia przygotowań nieruchomości do montażu. W przeciwnym razie dostaniesz ją za połowę ceny. Szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach handlowych.

Pomożemy Ci wybrać pompę ciepła i instalację fotowoltaiczną na miarę

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do nas pod numer +48 536 598 299 lub napisz na adres info@woltair.pl

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?