Rozmiar paneli słonecznych: ile ich potrzebujemy i ile miejsca zajmują?

Rozmiar paneli słonecznych: ile ich potrzebujemy i ile miejsca zajmują?

Większość paneli słonecznych na rynku ma rozmiar około 2 × 1 metra przy mocy około 500 Wp. Na przykład nasze najpopularniejsze panele Risen RSM mają dokładnie wymiary 2108 × 1048 mm. Dla popularnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10kWp potrzebujesz dwudziestu takich paneli na dachu. Oprócz rozmiaru paneli, należy również uwzględnić ich wagę. Dach w normalnym stanie jednak bez problemu je utrzyma.

Większość paneli słonecznych na rynku ma rozmiar około 2 × 1 metra przy mocy około 500 Wp. Na przykład nasze najpopularniejsze panele Risen RSM mają dokładnie wymiary 2108 × 1048 mm. Dla popularnej elektrowni fotowoltaicznej o mocy 10kWp potrzebujesz dwudziestu takich paneli na dachu. Oprócz rozmiaru paneli, należy również uwzględnić ich wagę. Dach w normalnym stanie jednak bez problemu je utrzyma.

Rozmiar poszczególnych paneli słonecznych nie ma aż takiego znaczenia

Na rynku dostępne są mniejsze i większe panele słoneczne, jednak ich moc maleje i wzrasta niemal proporcjonalnie. W rezultacie nie tyle ważny jest rozmiar pojedynczego panelu słonecznego, co całkowita wymagana moc i tym samym całkowity rozmiar elektrowni fotowoltaicznej.

Nasi doradcy techniczno-handlowi pomogą dobrać dla Ciebie panele słoneczne o optymalnym rozmiarze, uwzględniając całkowitą moc oraz charakterystykę Twojego dachu. Na dachach o skomplikowanym, pochyłym kształcie zalecamy mniejsze panele w większej ilości, co ułatwia ich układanie. Natomiast na dużych, płaskich dachach lepiej sprawdzają się mniejsze ilości większych paneli.

Całkowita powierzchnia paneli słonecznych zależy od tego, czy masz dach płaski, czy pochyły. Orientacyjnie należy liczyć się z tym, że 1 kWp mocy na dachu pochyłym zajmuje około 5 m² a na dachu płaskim około 10 m².

Na dachach płaskich panele instaluje się bowiem pod mniejszym kątem i konieczne są odstępy między nimi, aby nie zacieniały się wzajemnie.

Dlaczego na płaskich dachach nie instaluje się paneli po prostu poziomo? Najwięcej energii produkują bowiem pod kątem od 20 do 50° (optymalny jest kąt 35°). Przy kącie mniejszym niż 15° tracą swoją zdolność samooczyszczania i konieczna będzie regularna konserwacja paneli słonecznych.

Jak dużą powierzchnię potrzebują panele słoneczne?

Typowa elektrownia fotowoltaiczna o mocy 10kWp zajmie na dachu pochyłym około 50 m², podczas gdy na dachu płaskim 100 m².

Jeśli masz dom z wystarczająco dużym dachem, w tym względzie jesteś praktycznie nieograniczony. Być może dlatego zdarza się, że gospodarstwa domowe niepotrzebnie przewymiarowują elektrownię fotowoltaiczną. Na większą instalację otrzymasz większą dotację, ale jest ona droższa. Jeśli ponadto znaczną część wyprodukowanej energii elektrycznej nie jesteś w stanie zużyć, niepotrzebnie przedłuża się zwrot z inwestycji w fotowoltaikę.

Ogólnie najlepiej jest, gdy maksymalną ilość wyprodukowanej energii słonecznej zużywasz, a ewentualne nadwyżki przechowujesz w baterii i dalej na przykład wykorzystujesz do ogrzewania wody. Dlatego pożądane jest, aby przynajmniej częściowo dostosować swoje zachowanie do fotowoltaiki – na przykład prać lub gotować w ciągu dnia, a nie wieczorem czy w nocy. W dobie inteligentnych urządzeń, kiedy start pralki czy zmywarki można zaplanować z góry, nie powinno to stanowić problemu.

Jaką moc elektrowni więc wybrać?

Bardzo orientacyjnie 1 kWp mocy elektrowni słonecznej wyprodukuje rocznie 1 MWh energii elektrycznej – zależy to od konkretnego miejsca i pogody w danym roku.

Pamiętaj także, że produkcja nie jest równomierna przez cały rok – latem elektrownia produkuje do sześciu razy więcej niż zimą. Dlatego zastanów się, czy chcesz korzystać z energii słonecznej również zimą (na przykład na częściowe pokrycie działania pompy ciepła). W takim przypadku panele należy raczej przewymiarować, czyli na przykład dla gospodarstwa domowego o rocznym zużyciu 5 MWh wybrać elektrownię o mocy 6 kWp lub więcej.

Jeśli zgodzisz się na to, że zimą będziesz pobierał większą część swojego zużycia z sieci, to na gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu 5 MWh wystarczy fotowoltaika o mocy 4–5 kWp. Latem pokryjesz swoje zużycie, w miesiącach zimowych będziesz więcej dokupywał.

Do swoich obliczeń włącz także perspektywę na przyszłość. Zużycie energii elektrycznej w społeczeństwie będzie rosło, przynajmniej z uwagi na rozwój elektromobilności. Możliwe więc, że za pięć do dziesięciu lat Twoje zużycie będzie wyższe, jeśli będziesz chciał ładować samochód domową stacją ładowania.

Należy również zwrócić uwagę na wagę solarów

Oprócz rozmiaru paneli słonecznych ważna jest także ich waga, włącznie z wszelkimi elementami kotwiącymi. Na dachach pochyłych to zazwyczaj nie jest problem, ponieważ panele instaluje się tylko z użyciem lekkich konstrukcji aluminiowych. Całkowite obciążenie wynosi około 20 kg/m², na co dachy pochyłe są zaprojektowane – obciążenie na nich rozkłada się równomiernie.

Na dachach płaskich dostawca musi jednak umieścić także elementy obciążające, a całkowite obciążenie często zbliża się do 50 kg/m². Specjalista techniczny w takich przypadkach powinien zweryfikować nośność dachu, ewentualnie zażądać opinii statycznej.

Z chęcią pomożemy Ci z dokładnym projektem optymalnej mocy elektrowni fotowoltaicznej, włącznie z zalecaną liczbą i rozmiarem paneli słonecznych, które najlepiej pasują do Twojego gospodarstwa domowego. Wystarczy, że się z nami skontaktujesz i umówisz na spotkanie lub wypełnisz online kalkulator cen fotowoltaiki.

A w ciągu 30 dni roboczych możesz mieć panele słoneczne na dachu.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?