Ogrzewanie domu pompą ciepła: Kiedy się opłaca?

 Ogrzewanie domu pompą ciepła: Kiedy się opłaca?

Rozważasz, czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania Twojego domu? Dla jakich obiektów się opłaca, a dla których nie? I jak jej właściwie używać, aby maksymalnie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji? Wszystko o ogrzewaniu pompą ciepła dowiesz się w poniższym tekście.

Rozważasz, czy pompa ciepła nadaje się do ogrzewania Twojego domu? Dla jakich obiektów się opłaca, a dla których nie? I jak jej właściwie używać, aby maksymalnie zaoszczędzić na kosztach eksploatacji? Wszystko o ogrzewaniu pompą ciepła dowiesz się w poniższym tekście.

Kiedy pompa ciepła na pewno się opłaca

Ogólnie rzecz biorąc, pompa ciepła opłaci się, jeśli:

  • Mieszkasz w standardowym domu jednorodzinnym z częściową izolacją.
  • Dotychczas ogrzewałeś dom elektrycznością lub gazem.
  • Doceniasz nie tylko źródło ogrzewania, ale i chłodzenia.
  • Chcesz zapewnić sobie komfort termiczny bez wysiłku.
  • Chcesz oddychać w domu zdrowym powietrzem i przyczynić się do zdrowszego klimatu na całej planecie.

Ogrzewanie pompą ciepła w różnych typach obiektów

Pompa ciepła jest coraz częściej instalowanym źródłem ogrzewania. Zyskała popularność przede wszystkim dzięki oszczędnemu działaniu, niewymagającej obsłudze oraz temu, że nie zanieczyszcza środowiska. Kolejną jej dużą zaletą jest, że nadaje się prawie do każdego typu domu. Możesz z niej skutecznie korzystać w nowym budownictwie, ale również w starym domu po remoncie czy nawet w stanie pierwotnym. Pompa ciepła nadaje się również do domków letniskowych, ponieważ można nią łatwo sterować przez internet, co pozwala na zdalne regulowanie i monitorowanie temperatury w domu, nawet podczas nieobecności, i zmieniać ją zimą według potrzeb, aby uniknąć zamarznięcia obiektu.

Czy pompa ciepła się opłaca do ogrzewania domu z dużą stratą ciepła?

Pompa ciepła nadaje się do obiektów z różnym stopniem utraty ciepła. Ponieważ ma bardzo niskie koszty eksploatacji, opłaca się nawet w domach z dużą stratą ciepła. To jednak nie oznacza, że powinieneś pozwalać na niekontrolowaną utratę ciepła z domu. Zmniejszając straty cieplne, zaoszczędzisz jeszcze więcej na ogrzewaniu (może się okazać, że do ogrzewania wystarczy pompa ciepła o niższej mocy, która jest oczywiście tańsza niż modele o wyższej mocy). Jeśli więc masz taką możliwość, podejdź do sprawy systemowo i zainwestuj w remont domu, na przykład poprzez wymianę nieszczelnych okien czy izolację.

Pompa ciepła a ogrzewanie w izolowanym obiekcie

Ogrzewanie w dobrze izolowanym domu pompą ciepła jest jeszcze bardziej oszczędne. Jeśli jednak strata cieplna obiektu jest naprawdę ekstremalnie niska, konkretnie do 3 kW, czyli w domach niskoenergetycznych i pasywnych, pompa ciepła ekonomicznie może się już nie opłacać. Koszty ogrzewania w tym przypadku będą tak niskie, że zwrot z inwestycji w pompę ciepła, która nie jest tanią sprawą, byłby dość długi.

Ogrzewanie pompą ciepła powietrze-powietrze vs. powietrze-woda

Istnieją różne typy pomp ciepła. U nas najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze-powietrze i powietrze-woda. Wariant powietrze-woda jest idealnym źródłem ogrzewania dla większości standardowych domów jednorodzinnych z wysoką efektywnością (ale, jak już wspomniano, z uwagi na to również z wyższą ceną zakupu). Jeśli szukasz taniego ogrzewania lub chłodzenia dla małego domku czy nawet chaty, wystarczającym rozwiązaniem może być pompa ciepła powietrze-powietrze.

Jak prawidłowo ogrzewać pompą ciepła

Aby ogrzewanie pompą ciepła się opłaciło, ważne jest również, aby właściwie jej używać. Samo obsługiwanie jest bardzo proste – nie wymaga bowiem żadnej obsługi. Moc pompy ciepła jest regulowana automatycznie i w reakcji na temperaturę zewnętrzną, zgodnie z ustawioną krzywą grzewczą, zapewnia stabilną temperaturę wewnętrzną domu.

Najefektywniej pompa ciepła działa, gdy ustawisz ją na stałą temperaturę wewnętrzną i nie będziesz jej znacząco zmieniać w ciągu dnia. Dzięki temu osiągniesz większe oszczędności energetyczne, niż gdybyś na przykład na część dnia ją wyłączył, a potem chciał w krótkim czasie szybko ogrzać dom do wyższej temperatury.

Również nie należy korzystać z elementów regulacyjnych w systemie ogrzewania, czyli przede wszystkim z termostatycznych głowic na grzejnikach. Najlepiej jest pozostawić je całkowicie otwarte i temperaturę regulować centralnie samą pompą ciepła. Jeśli będziesz ograniczać przepływ w poszczególnych pomieszczeniach, pompa ciepła będzie niepotrzebnie ogrzewać więcej niż musi (ten stan można porównać do jazdy samochodem z zaciągniętym hamulcem ręcznym), a rachunek za prąd będzie niepotrzebnie wyższy.

Kombinacja pompy ciepła i fotowoltaiki przyniesie dodatkowe oszczędności

Jeszcze wyższej efektywności osiągniesz, łącząc pompę ciepła z fotowoltaiką. Przez większą część roku działanie pompy ciepła oraz innych urządzeń w gospodarstwie domowym zapewni wolna energia ze światła słonecznego.

Czy pompa ciepła się opłaca przez cały rok?

Zdecydowanie tak. Nawet jeśli będziesz używał pompy ciepła tylko w sezonie grzewczym, dzięki niej obniżysz koszty ogrzewania o około 50 do 70%. Z pompą ciepła możesz ponadto chłodzić dom czy na przykład ogrzewać wodę w basenie i uczynić z niej nieocenionego pomocnika przez cały rok.

Dotacje państwowe na pompę ciepła zmniejszą koszty zakupu o połowę

W Polsce można skorzystać z różnych form wsparcia finansowego na instalację pompy ciepła, które mogą znacząco obniżyć koszty inwestycji. Program „Czyste Powietrze” oferuje dotacje na wymianę źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, w tym na instalację pomp ciepła. Można otrzymać dofinansowanie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych, zależnie od dochodów. Ważnym elementem jest też możliwość uzyskania dofinansowania na prace termomodernizacyjne, które przygotują budynek do efektywnego użytkowania pompy ciepła.

Jeśli chcesz uzyskać źródło ogrzewania bez początkowej inwestycji, możesz kupić pompę ciepła na raty. Kredytem możesz finansować również elektrownię fotowoltaiczną czy nawet cały remont domu. Wszystko to można łączyć również z wyżej wspomnianymi dotacjami, znacznie łagodząc tym samym domowy budżet.

To nie tylko kwestia pieniędzy: Ogrzewanie pompą ciepła bez wysiłku, komfortowo i ekologicznie

W dzisiejszych czasach większość ludzi stawia na pierwszym miejscu oszczędności na drogich energiach. Dlatego wiele gospodarstw domowych sięga po najtańszy rodzaj ogrzewania, używając na przykład własnego drewna, węgla czy nawet spalając odpady.

Ma to jednak swoje ciemne strony. Choć aspekty finansowe są bardzo ważne, nie powinniśmy zapominać o innych parametrach ogrzewania. Z czysto praktycznego punktu widzenia jest to przede wszystkim konserwacja. Podczas gdy eksploatacja pompy ciepła nie wymaga żadnych działań z Twojej strony, w przypadku klasycznych kotłów będzie to zakup i przechowywanie paliwa, dokładanie, czyszczenie komina itd. To zajmuje dużo cennego czasu, a czas to przecież pieniądze... A kiedy będziesz myśleć również o przyszłości, może Ci przyjść do głowy, że noszenie węgla czy choćby rąbanie drewna może być w podeszłym wieku coraz trudniejsze, jeśli nie niemożliwe.

Nie powinniśmy zapominać także o ekologicznej stronie sprawy. Chwalenie się, ile oszczędzasz na ogrzewaniu niskiej jakości paliwem, nie jest na miejscu. Może faktycznie oszczędzasz portfel, ale nie zdrowie. Jeśli bowiem do powietrza przedostają się szkodliwe emisje, powstaje nie tylko nieprzyjemny zapach, dym i kurz, które obniżają komfort mieszkania, ale mogą powodować problemy zdrowotne Tobie i Twojemu otoczeniu (a w ostatecznym rozrachunku całej planecie, gdy doliczy się je do innych zanieczyszczeń). A to nie powinno być nam obojętne.

Pompa ciepła tak, czy nie? Zasięgnij porady eksperta

Czy ogrzewanie pompą ciepła jest dla Ciebie odpowiednie? Nie musisz samodzielnie zajmować się skomplikowanymi kalkulacjami i przeglądać mnóstwa specjalistycznych informacji, aby podjąć decyzję. Pozwól sobie doradzić niezależnie przez eksperta ds. ogrzewania, który podczas osobistej wizyty w Twoim domu oceni sytuację, oceni energochłonność Twojego gospodarstwa domowego i weźmie pod uwagę również Twoje osobiste wymagania i możliwości, które również odgrywają znaczącą rolę. A jeśli okaże się to dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem, pomoże Ci wybrać najlepszą pompę ciepła.

Wskazówka: Ciekawi Cię, ile kosztować Cię będzie pompa ciepła wraz z montażem, ewentualnie czy i na jaką wysokość możesz uzyskać na nią dotację? Dowiedz się tego za darmo i kilkoma kliknięciami dzięki naszemu kalkulatorowi online pomp ciepła.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?