Jak ustawić najwyższą wydajność instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu?

Jak ustawić najwyższą wydajność instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu?


Rozważasz instalację elektrowni fotowoltaicznej na dachu i interesuje Cię, jaką moc mogą mieć panele fotowoltaiczne? W artykule dowiesz się, od czego zależy moc elektrowni słonecznej oraz jak obliczyć moc elektrowni fotowoltaicznej.


Rozważasz instalację elektrowni fotowoltaicznej na dachu i interesuje Cię, jaką moc mogą mieć panele fotowoltaiczne? W artykule dowiesz się, od czego zależy moc elektrowni słonecznej oraz jak obliczyć moc elektrowni fotowoltaicznej.

Od czego zależy moc FVE

Moc paneli słonecznych i roczna produkcja energii elektrycznej za pomocą elektrowni fotowoltaicznej zależą od wielu czynników, przede wszystkim od jakości samych paneli, jakości montażu, lokalnych warunków, orientacji dachu, ewentualnego zacienienia oraz od pogody.

Jak oblicza się moc elektrowni fotowoltaicznej?

Moc elektrowni słonecznej ma swoją jednostkę – watt-peak (Wp, ewentualnie kWp) i jest określana przy standardowych warunkach testowych (STC – Standard Test Conditions). Możemy powiedzieć, że ocenia się moc najlepiej umiejscowionego panelu fotowoltaicznego w pełnym słońcu. Spełnia się warunki:

Energia pada na panel fotowoltaiczny prostopadle i ma wartość 1 kW/m2,

przejrzystość atmosfery Am = 1,5,

temperatura ogniw T = 25 °C.

Rzeczywista moc paneli fotowoltaicznych będzie zazwyczaj mniejsza niż wartość kWp.

Co to jest jednostka kWh?

Standardowa jednostka, która oznacza ilość wyprodukowanej lub zużytej energii w ciągu 1 godziny.

Ile energii elektrycznej wyprodukuje 1 kWp?

Orientacyjnie można liczyć na to, że panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 1 kWp wyprodukują w naszych warunkach rocznie około 950 kWh energii elektrycznej.

A jaką moc mają panele słoneczne? W dzisiejszych czasach najczęściej kupuje się panele fotowoltaiczne o mocy od 400 Wp do 500 Wp.

Ile miejsca zajmą panele słoneczne?

Dachy dwuspadowe z orientacją idealnie na południe i najlepszym możliwym nachyleniem (35°) wymagają powierzchni około 5 m² na 1 kWp. Dla FVE o mocy 5 kWp potrzebna jest więc przestrzeń co najmniej 25 m². Inaczej będzie w przypadku płaskiego dachu. Więcej przeczytasz w artykule o rozmiarach paneli słonecznych.

Jak dużą elektrownię potrzebuje Twój dom?

Zależy to od potrzeb energetycznych Twojego gospodarstwa domowego i Twoich wymagań. Jeśli chcesz także ładować samochód elektryczny lub zainstalować system solarny typu off-grid, obliczenie wymaganej wielkości elektrowni będzie inne, niż gdy potrzebujesz zasilić oświetlenie i kilka urządzeń na letniej działce.

Dla przykładu: w 2023 roku średnia wielkość nowo instalowanej fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego wynosiła 10,3 kWp.

Obliczenie paneli słonecznych: jeśli chcesz orientacyjnie wiedzieć, ile będziesz potrzebować paneli słonecznych, po prostu podziel całkowitą moc fotowoltaiki, czyli około 10 kWp, przez moc, którą osiągają obecne panele – tj. 500 Wp. Zwykła elektrownia fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego składa się więc z 20 paneli.


Chcesz poznać dokładne liczby i optymalny rozmiar instalacji fotowoltaicznej właśnie dla Twojego domu, włącznie z ceną?

Obliczenie baterii dla instalacji fotowoltaicznej

Bateria pomoże Ci maksymalnie wykorzystać wyprodukowaną energię (przeczytaj, dlaczego warto zainwestować w baterię). Jaka będzie odpowiednia pojemność magazynu? Obliczenie baterii dla instalacji fotowoltaicznej wykonuje się z uwzględnieniem konkretnej gospodarstwa domowego. Zazwyczaj jednak na każdy zainstalowany 1 kWp wybiera się magazyn baterii o pojemności 2 kWh.

Większa czy mniejsza elektrownia?

Każdy właściciel i jego dom mają inne potrzeby. Małe elektrownie słoneczne, które będą używane do ogrzewania wody, będą tańsze i można na nie otrzymać dotację od państwa. To rozwiązanie jest stosowne dla większości domów jednorodzinnych, ale nie zapewnia tak dużych korzyści i niezależności, jak duży system słoneczny.

Jeśli zdecydujesz się na większą elektrownię fotowoltaiczną, będzie więcej wszystkiego. Więcej energii również zimą, większe oszczędności i więcej podgrzewanej wody. Bateria zapewni energię nawet podczas awarii sieci.

Czy dzisiejszy artykuł był dla Ciebie przydatny? Śledź kolejne posty na blogu Woltair.

Masz jakieś pytania? A może od razu chcesz zamówić instalację fotowoltaiki od ekspertów Woltair? Zadzwoń do nas jeszcze dziś i umów się na osobiste spotkanie.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?

Czy ten artykuł był przydatny?