Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

Zakup elektrowni fotowoltaicznej to duży krok, który wymaga dobrego przemyślenia. To znacząca inwestycja w urządzenie, które będzie służyć przez dziesięciolecia.

Zakup elektrowni fotowoltaicznej to duży krok, który wymaga dobrego przemyślenia. To znacząca inwestycja w urządzenie, które będzie służyć przez dziesięciolecia.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów i typów paneli słonecznych, a decyzję kształtują także inne parametry. Jak jednak znaleźć się w tym bogactwie wyboru i na podstawie czego wybrać optymalne rozwiązanie? Przedstawiamy przegląd najważniejszych informacji, które pomogą wybrać najlepsze panele fotowoltaiczne dla Waszych potrzeb.

Elektrownia fotowoltaiczna i jej elementy

W różnych artykułach spotkasz się z terminami „solarna” oraz „fotowoltaiczna elektrownia”. Czy istnieje między nimi różnica? Nie. Oba te terminy mają ten sam sens i oznaczają urządzenie produkujące elektryczność z promieniowania słonecznego.

Elektrownia fotowoltaiczna (w skrócie fotowoltaika) składa się z dwóch podstawowych komponentów: paneli fotowoltaicznych (solarnych) i falownika. Panele fotowoltaiczne przekształcają promieniowanie słoneczne, które na nie pada, na prąd stały. Falownik (czasami określany jako inwerter) przekształca ten prąd stały w elektryczność o takich parametrach, by mogła zasilać standardowe urządzenia podłączone do sieci.

Do elektrowni fotowoltaicznej należą również inne elementy – rozdzielnica z zabezpieczeniami i elementami ochronnymi, technika sterująca i monitorująca oraz połączenie kablowe. Do systemu możesz także zainstalować baterię fotowoltaiczną, która magazynuje nadwyżki wyprodukowanej energii, aby można było z niej korzystać nawet, gdy słońce nie świeci.

Elektrownia wyspowa czy system podłączony do sieci?

Istnieją trzy podstawowe typy systemów fotowoltaicznych:

Elektrownia fotowoltaiczna wyspowa (system off-grid) nie jest podłączona do sieci dystrybucyjnej. Do działania wykorzystuje tylko elektryczność, którą sama produkuje.

Sieciowa elektrownia fotowoltaiczna (system on-grid) wysyła wyprodukowaną elektryczność bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej, do której jest podłączona. Ten system nie posiada akumulatora i nie służy do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym.

Hybrydowa elektrownia fotowoltaiczna łączy oba te systemy. Wyprodukowaną elektryczność wykorzystuje na własne potrzeby, a nadwyżki, które nie są wykorzystane do pracy urządzeń, po napełnieniu pojemności baterii są sprzedawane do sieci.

Jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych

W zależności od typu ogniw fotowoltaicznych, panele mogą być polikrystaliczne, monokrystaliczne lub amorficzne. Różnią się one właściwościami, wydajnością i zdolnością do przekształcania energii ze światła słonecznego rozproszonego.

Panele monokrystaliczne mają wysoką wydajność w idealnych warunkach (nachylenie i orientacja w stosunku do słońca). Produkcja energii rozpoczyna się wolniej, ale potem jest bardziej efektywna. Panele polikrystaliczne mają nieco mniejszą wydajność, ale zapewniają równomierną produkcję. Panele amorficzne są bardziej wrażliwe przy niskim natężeniu światła słonecznego. Ich wydajność jest jednak znacznie niższa, więc musiałbyś pokryć nimi około dwukrotnie większą powierzchnię, aby osiągnąć taką samą efektywność jak w przypadku dwóch pierwszych typów paneli.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli masz dach o idealnej orientacji i nachyleniu w stosunku do słońca, odpowiedniejsze będą dla ciebie panele monokrystaliczne. Są one również najczęściej używane w naszych szerokościach geograficznych. Panele polikrystaliczne lepiej nadają się do miejsc, gdzie światło jest bardziej rozproszone i dochodzi z boku.

Kluczowe właściwości

Przy wyborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych ważne jest uwzględnienie orientacji domu względem słońca (jak już wspomniano). Bardzo ważne są także ich moc, wydajność, trwałość, waga, wymiary oraz nie można zapomnieć o aspekcie wizualnym – panele staną się przecież częścią Twojego domu i nie powinny zakłócać jego estetyki.

Programy rządowe w Polsce

W Polsce na zakup i instalację fotowoltaiki można uzyskać wsparcie finansowe z różnych programów rządowych, takich jak "Mój Prąd" czy "Czyste Powietrze". Te programy oferują dotacje, które mogą pokryć znaczną część kosztów zakupu i instalacji systemów fotowoltaicznych, co sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna.

Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże dobrać odpowiedni system fotowoltaiczny do Twoich potrzeb oraz poinformuje o dostępnych możliwościach finansowania, w tym o dotacjach i ulgach podatkowych dostępnych w Polsce.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?