Czy panele słoneczne dwustronne opłacają się dla domu jednorodzinnego?

 Czy panele słoneczne dwustronne opłacają się dla domu jednorodzinnego?

W obliczu ciągłego boomu na fotowoltaikę, producenci i dostawcy prześcigają się w oferowaniu nowości technicznych, aby przyciągnąć uwagę klientów. Jedną z nich są panele bifacjalne (dwustronne). Czy warto w nie zainwestować?

W obliczu ciągłego boomu na fotowoltaikę, producenci i dostawcy prześcigają się w oferowaniu nowości technicznych, aby przyciągnąć uwagę klientów. Jedną z nich są panele bifacjalne (dwustronne). Czy warto w nie zainwestować?

Konstrukcja paneli bifacjalnych

Panele bifacjalne to stosunkowo nowy typ paneli monokrystalicznych, które mają powierzchnię aktywną zarówno z góry, jak i z dołu. Oznacza to, że mogą one przekształcać w energię elektryczną zarówno bezpośrednio padające promienie, jak i te odbijające się od powierzchni znajdującej się pod panelem i docierające na jego tylną stronę.

Producenci twierdzą, że ten typ paneli może teoretycznie wyprodukować o 25%, a nawet 40% więcej elektryczności. Jak jednak wygląda rzeczywistość? Ponieważ wciąż jest to nowość na rynku, brakuje na razie danych z długoterminowego użytkowania w praktyce.

Zalety paneli bifacjalnych

Panele bifacjalne mają jedną oczywistą zaletę: dzięki podwójnej powierzchni absorpcyjnej mogą bardziej efektywnie wykorzystywać energię z promieni słonecznych. Powinny więc oferować znacznie wyższą całkowitą wydajność w porównaniu do tradycyjnych paneli jednostronnych. Jednak... przy typowej instalacji na dachu domu jednorodzinnego, zbyt dużo promieni słonecznych na tylną stronę panelu nie dociera.

Gdzie pasują panele bifacjalne?

Panele fotowoltaiczne bifacjalne opłacają się tam, gdzie można w pełni wykorzystać ich potencjał. Czyli przy instalacji, gdzie również na tylną stronę paneli zapewniony jest dostateczny dopływ światła słonecznego. Może to być na przykład instalacja w ogrodzie, na metalowym dachu, który dobrze odbija promienie, lub w systemach agrowoltaicznych instalowanych nad polami uprawnymi. Nawet w takich przypadkach realny wzrost produkcji systemu z panelami dwustronnymi to tylko około 10%.

Efektywność na typowych dachach

Skupiając się jednak na większości typowych dachów domów jednorodzinnych, panele bifacjalne nie zawsze mogą być najlepszym wyborem. Na większości dachów brakuje wystarczająco odbijającej powierzchni, która umożliwiłaby niezawodne przechwycenie światła odbitego. Oznacza to, że panele bifacjalne mogą nie osiągnąć oczekiwanej wydajności, a ich zalety mogą się nie sprawdzić.

Nachylenie i orientacja paneli bifacjalnych

Innym czynnikiem wpływającym na efektywność paneli bifacjalnych jest ich nachylenie i orientacja. W niektórych przypadkach panele bifacjalne mogą być instalowane pod kątem bliskim 90°, co może poprawić ich wydajność przez maksymalne przechwycenie światła odbitego. Taki kąt nachylenia może jednak nie być praktyczny na wszystkich dachach. Nie wspominając o tym, że takie rozmieszczenie na dachu domu jednorodzinnego może być dość inwazyjne i nieestetyczne.

Klasyczne panele vs panele bifacjalne

Podsumowując, wybór między klasycznymi a bifacjalnymi panelami solarnymi zależy od konkretnych okoliczności. Dla domów jednorodzinnych z typowymi dachami lepszym wyborem będą tradycyjne panele, które oferują wystarczającą wydajność i efektywność ekonomiczną. Panele bifacjalne mogą być cennym dodatkiem w przypadkach, gdy dostępna jest wystarczająca powierzchnia odbijająca lub gdy można zapewnić panelom odpowiedni kąt nachylenia.

Jakie panele najbardziej opłacają się dla Twojego domu? Skontaktuj się z nami, a zaproponujemy rozwiązanie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Jesteśmy tu, aby zapewnić Ci kompleksowe doradztwo w zakresie fotowoltaiki i innych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Z naszymi ekspertami możesz przeanalizować wszystkie opcje i znaleźć najlepsze rozwiązanie dla swojego gospodarstwa domowego.

Szukasz rozwiązania dopasowanego do potrzeb Twojego domu i jego zużycia?